Černy Kanec

Pivovar Žamberk, Czechy

Cho-le-ra… Niestety podczas transportu odkleiła mi się z plastiku etykieta… Myślałem, że bez problemu odnajdę coś w necie, druknę i wstawię. A tu lypa. Szkoda - bo śmieszne rysuneczki dzika mają. Postaram się też uzupełnić brakujące informacje.

„Černy kanec” to po naszemu „czarny dzik”. Jako, że uwielbiam dziki, nazwa tym bardziej przypadła mi do gustu. Pivovar Zamberk jest browarem restauracyjnym, założonym w 1995 roku.

Skład: (do uzupełnienia); alk. 5,1% obj.; nasycenie praktycznie zerowe;

Piwo czarne jak smoła, wręcz kpiące ze światła. Dopiero skonfrontowane z żarówką, mieni się rubinem. No ale taka zagrywka do najuczciwszych nie należy. W owej gęstej, smolistej toni dostrzec można także pływające kłaczki (chyba drożdżowe). Piana skromna, beżowa, choć ładnie oblepiająca szkło. Zapach to popis palonego słodu. Przy czym „jej paloność” wyróżnia się na tle dotychczasowych piw wyraźną zbożowością, taką… ciastkowatością, intensywnością… Po prostu rewelacja. W smaku palonka również szaleje. Ale ten taniec zostaje przerwany charakterną, chmielowo-paloną goryczką. Szczerze mówiąc, w życiu bym nie przypuszczał, że tak proste, w dodatku ciemne piwo, może okazać się tak genialne. Dziki to zwierzątka z charakterem. To piwko zdecydowanie zasługuje na swą nazwę.

Polecam. 9,5 punktu.

Opinia: Wojciechus
04/08/2012Minibrowar w Žamberku należy do jednych z najstarszych w Czechach, uruchomiony został w 1996 roku. Mieści się w dość mało fotogenicznym parterowym budynku po dawnych biurach i warsztatach narodowego autobusowego przewoźnika ČSAD. Od roku 2000 najemcą i piwowarem jest tu ing. Zdeněk Kalous. Browar co roku warzy coraz mniej piwa (1000 hl w 1997, 200 hl w 2009) ale z ilości przechodzi może nie tyle w jakość (ta zawsze była wysoka), co w różnorodność. Ostatnimi czasy oprócz klasyki warzone były: 10° pszeniczne, 14° stout, 13° rauch. Wyrabiane są tu też mocniejsze alkohole z dodatkiem chmielu np. 18% likier Lupulka czy 38% wódka Pivka. Ciekawostką w samym lokalu są książeczki kredytowe dla stałych klientów powieszone na ladzie baru. Dla nich też każde dziesiąte piwo jest gratisowe. Popijając piwo na tarasie nie sposób nie zwrócić uwagi na XVII-wieczny żydowski cmentarz malowniczo usytuowany na wzniesieniu naprzeciwko browaru.

Tekst pochodzi ze stron Michała Marandy

Natomiast na stronie oficjalnej browaru czytamy:

Minipivovar Žamberk byl založen r.1995 f. INTERO pana Miloše Chmelana. Tato společnost kompletovala minipivovary po celé Evropě i v Čechách a Žamberecký je v pořadí patnáctý. Značka piva Žamberecký Kanec má podobu se znakem města a vyrábí se od roku 1997.

Opinia: Piotrek
27/01/2014

encyklopedia/piwa/cerny_kanec.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:25 (edycja zewnętrzna)