Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

encyklopedia:piwa:anchor_steam_beer [2018/05/04 10:23]
encyklopedia:piwa:anchor_steam_beer [2019/11/14 12:52] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Anchor - Steam Beer ======
  
 +Browar Anchor, San Francisco, USA.
 +{{ :​encyklopedia:​piwa:​a:​anchor_steam_beer.jpg?​nolink|}}
 +
 +Skład: woda, słód jęczmienny,​ chmiel, drożdże.
 +
 +Zawartość alkoholu: 4,8%
 +
 +Barwa bursztynowa,​ lekko mętna.
 +
 +Piana jasno beżowa, początkowo obfita, opada do trwałej, półcentymetrowej warstwy.
 +
 +Nasycenie spore.
 +
 +Zapach chmielowy z odrobiną słodu.
 +
 +W smaku wytrawne. Przeważa chmielowa goryczka. Spore nasycenie sprawia przyjemne szczypanie na języku. Nieco nut owocowych, pozostających jakby w tle. Na podniebieniu bardzo długo utrzymuje się goryczka.
 +
 +9 punktów
 +
 +Opinia: Sten\\
 +09/07/2011
 +\\
 +\\
 +\\
 +\\
 +\\
 +\\
 +
 +----
 +\\
 +Od siebie dodam, że zarówno w smaku jak i zapachu obecne są nutki karmelowo-owocowe. Oczywiście nie tak intensywne jak w dotychczas przetestowanych piwach z Browaru Anchor, jednak po opisach spodziewałem się czegoś znacznie uboższego. Tymczasem okazały się być całkiem przyjemne. A więc miłe rozczarowanie. Natomiast trochę niemiłym rozczarowaniem była goryczka. Faktycznie, jest ona dominującym elementem, ale mogłaby być nieco bardziej intensywna. Zgadzam się z punktacją Stena.
 +
 +Ciekawa jest również historia tego gatunku. Otóż nazwa „Steam”,​ czyli „para”, wywodzi się z XIX wieku, kiedy określono nią piwa warzone w prymitywnych warunkach na zachodnim wybrzeżu USA. Prawdopodobnie odnosi się do pierwotnej praktyki fermentacji piwa na… dachach zakładu w San Francisco, gdzie nocne powietrze chłodziło brzeczkę. Unosząca się para miała dać nazwę piwu. Inna teoria głosi, iż w trakcie warzenia miały powstawać spore ilości dwutlenku węgla, który trzeba było upuszczać jak parę z lokomotywy. W miarę upowszechniania się metod chłodzenia,​ styl ten odszedł do lamusa. Generalnie było to piwo fermentowane za pomocą drożdży dolnej fermentacji,​ które – ze względu na opisane problemy z chłodzeniem - musiały pracować w zakresie temperatur drożdży górnej fermentacji. Jest to tzw. styl hybrydowy.
 +
 +Opinia: Wojciechus\\
 +03/02/2012
encyklopedia/piwa/anchor_steam_beer.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:52 (edycja zewnętrzna)