Shepherd Neame - Bishops Finger

Shepherd Neame LTD, Faversham w Hrabstwie Kent, Wielka Brytania.

Producent informuje, że jest najstarszym browarem w Wielkiej Brytanii. Natomiast swoją nazwę (po polsku „palec biskupa”) piwo wzięło od drogowskazu w kształcie ręki duchownego, który wskazywał pielgrzymom drogę do arcybiskupstwa Canterbury. Jest to piwo górnej fermentacji typu „bitter pale ale”.

O składzie podano tylko: słód jęczmienny. Zawartość alkoholu 5,4% obj. Ekstraktu (info. z sieci) - 12,6 % wag. No to otwieramy butelkę dedykowaną dla „najstarszego brytyjskiego browaru - 1698”: Piwo klarowne. Barwa ciemnej herbaty. Piana drobna, obfita, jasno beżowa - ładna i nawet dość trwała. Opada powoli do nikłego kożuszka; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do mocnego. Zapach intensywny i przyjemny; czuć mieszany bukiet owocowy, do tego karmel, palony słód i chmiel. W smaku piwo dość treściwe. Bardzo goryczkowe, ale ta goryczka jest dość dziwna - występuje przez cały czas picia (nie tylko na końcu), a do tego ma charakter nie tylko chmielowy, ale jest bardziej złożona. Taka gorycz włoskich orzechów. Oprócz niej czuć słód, w tle nutę karmelową i złożony bukiet owocowy. Generalnie piwo pije się bardzo dobrze, jest świetnie zharmonizowane i uwarzone.

Ocena jest trudna - bo wprawy dużej nie mam w takich „anglikach” - ale dam 9,5 punktu.

Opinia: j24
26/10/2012Kod kreskowy: 50126860060041).

Zmieniono krawatkę i etykietę. Parametry bez zmian.

Według naklejki importera: „Piwo ciemne typu ale, pasteryzowane. (…) Składniki: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.”

W promocyjnej gazetce „Lidla” Marek Gogola - niezależny sędzia piwny napisał o nim tak:

„Typowe, angielskie piwo typu ale - rześkie, o bursztynowej barwie, bogate w zapachy chmielu. Obok rześkich nut leśnych są tu słoneczne, przypalone aromaty, akordy słodowe suszonych oraz wędzonych owoców. Pobudza apetyt, oczyszcza kubki smakowe. Polecane do treściwych dań grillowanych, tłustych mięs i zawiesistych sosów.”

Wrażenia wizualne podobne.

W zapachu - czuć chmiel, bukiet kwiatowo - owocowy, słód, palony słód i karmel.

W smaku piwo treściwe i wytrawne. Dominuje nawet nie goryczka, a gorycz! Piwo jest mocno chmielowe z taką ziołowo - kwiatową nutą. Oprócz tego czuć słód z nutą karmelową i owocową.

Tym razem piję to piwo bogatszy o prawie 2 lata piwnych doświadczeń. Prawie ideał! Polecam zwłaszcza miłośnikom piw gorzkich.

I podtrzymuję poprzednie 9,5 punktu.

Opinia: j24
10/07/2014Recenzja taka, jak ostatnio.

Opinia: j24
02/08/2015Piana osiada plackowato na szkle.

W zapachu na pierwszym planie wyczuwalny chmiel. Oprócz tego odrobina karmelu i owoców.

Goryczka dość wyrazista (…i długo utrzymująca się). Lekko kwaskowe; z posmakiem chleba. Karmel jedynie delikatnie zaznaczony.

8 punktów ode mnie.

Opinia: moondriver
07/12/2016

1)
Shepherd Neame Limited, 17 Court Street, ME13 7AX FAVERSHAM, Wielka Brytania
encyklopedia/piwa/shepherd_neame_bishops_finger.txt · ostatnio zmienione: 2020/12/13 16:02 (edycja zewnętrzna)