Kormoran - 1 na 100

Browar Kormoran, Olsztyn.

Lite Rye American Pale Ale. Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, pasteryzowane.

Skład: woda, słody jęczmienne (jasne i ciemne), słody żytnie (jasne i ciemne), słód pszeniczny, chmiel (Citra, Lubelski, Marynka, Sybilla), drożdże.

Zawartość alkoholu: 1,0% obj., ekstraktu: 6,5% wag.

Barwa pomarańczowa, mętna.

Piana jasnokremowa, umiarkowanie obfita i stosunkowo gęsta. Opadła do cienkiej warstewki zwieńczonej grzybkiem. Obficie oblepiła szkło.

Nasycenie trochę większe od średniego.

Zapach cytrusowo - żywiczny z niewielkim słodem w tle oraz śladowym pieczywem.

Smak wytrawny. Prym wiodą cytrusy i żywica. Następnie słód z delikatnym w odbiorze razowcem. Przez chwilę daje o sobie znać owocowy kwasek. Goryczka wyrazista, mocno ziołowa, przełamana mało intensywnym kwaskiem. Rewelacyjne piwo, cudownie orzeźwiające. Gdybym je pił nie czytając wcześniej etykiety, nigdy bym nie powiedział, że 1 procent alkoholu. Smakuje jak klasyka stylu.

W pełni zasłużone 9 punktów.

Opinia: Sten
09/06/2016Producent chwali się:

„1% alk. – 100% pełni smaku,
1% alk. – 100% orzeźwienia,
1% alk. – 100% naturalności,
1% alk. – 100% chmielowości,
1% alk. – 100% satysfakcji,
…po prostu 1% alk. – 100% piwa.
To piwo jak 1 na 100!
1 na 100 Lite APA to lite rye american pale ale (lekkie żytnie APA). Znaczny udział słodów żytnich oraz chmiel Citra sprawiają, że jest pełne w smaku, czaruje egzotycznym aromatem i doskonale orzeźwia. Jest niefiltorwane, dzięki czemu zachowuje wszystko co najlepsze. To prawdziwe, naturalne piwo ze wszystkimi jego walorami. Niski ekstrakt pozwala uzyskać w nim jedynie 1% alkoholu, co sprawia, że można delektować się nim znacznie dłużej. Idealne po wysiłku fizycznym, szczególnie w upalne dni.
Sprawdź jak smakuje i jak wiele może znaczyć 1%!
Składniki: woda, słody jęczmienne (jasne i ciemne), słody żytnie (jasne i ciemne), słód pszeniczny, chmiel (Citra, Lubelski, Marynka, Sybilla), drożdże.
Metoda warzenia: górna fermentacja, niefiltrowane
Pasteryzacja: tak
Gatunek piwa: lite rye american pale ale
Zawartość alkoholu: 1% obj.
Ekstrakt: 6,5% wag.
Barwa: słomkowa, mętne
Termin przydatności do spożycia: 3 miesiące
Opakowania: butelka 0,5l”

Piwo mętne. Barwa ciemno żółta, prawie bursztynowa. Piana obfita, drobna, jasnokremowa i dość trwała. Opada powoli do cienkiej warstewki; obficie oblepiła szkło. Nasycenie średnie do dużego. Zapach intensywny i przyjemny. Czuć cytrusy, żywicę i słód. W smaku piwo lekkie, wytrawne i orzeźwiające. Dominują cytrusy (grejpfrut) z posmakiem żywicznym. Oprócz tego czuć słód wraz z nutą chlebową (razowego chleba) i lekki, owocowy kwasek. Goryczka mocna, taka ziołowo - cytrusowa, długo pozostająca na podniebieniu. Bardzo fajne piwo. Nieco za mało treściwe, ale wynika to z tak niskiej zawartości ekstraktu. No i alkoholu - co jest w wypadku tego piwa wielką zaletą. Można wypić pięć butelek (o ile oczywiście ktoś lubi takie cytrusowo - żywiczne klimaty), a pod względem ograniczeń alkoholowych jest się w stanie, jakby się wypiło jedno zwyczajne piwo. Polecam miłośnikom tego stylu.

Ode mnie 8,5 punktu.

Opinia: j24
11/06/2016W składzie nie podano chmielu Marynka.

Piana na trzy palce, dość zbita, wolno opada.
Piwo mętne wpadające w pomarańcz.
W zapach wyczuwalne owoce tropikalne i nieco chmielu (test był szybki jak błyskawica, więc możliwe że jeszcze czegoś mogła bym się doszukać…).
Smak to nawet wyrazista i przyjemna pestkowa goryczka, dość długo utrzymująca się w ustach.

Daję 8 punktów.

Opinia: moondriver
08/09/2016

encyklopedia/piwa/kormoran_1_na_100.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:57 (edycja zewnętrzna)