Carlsberg Polska - Książ Książęcy Specjał

Browar Carlsberg

Krótka reklama z puszki:

Cytat:
„Od 1292 r. zamek Książ króluje w regionie słynącym z tradycji warzenia piwa. To tam zrodziła się receptura książęcego specjału, której piwo książ zawdzięcza swój szlachetny smak”

Zawiera słód jęczmienny.

Zawartość alkoholu 5,0%.

Piana taka sobie, biała, lekki kożuszek utrzymuje się do końca spożywania.

Zapach słodowy. W smaku dominuje kwaskowa goryczka.

Powiem tak: znam to piwo z lat przeszłych i minionych i było zdecydowanie lepsze niż obecnie wypite.

Ocena: 6 punktów.

Opinia:Sten
19/09/2010Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Oto co mamy do poczytania na puszce: „Książ. Książęcy specjał. Od 1292 roku zamek Książ króluje w regionie słynącym z tradycji warzenia piwa. To tam zrodziła się receptura książęcego specjału, której piwo Książ zawdzięcza swój szlachetny smak.” Wszystko jasne. Piwo z Dolnego Śląska nie może być lipne w smaku. Proste i logiczne. Dalej możemy przeczytać: „Piwo jasne, alk. 6% obj., pasteryzowane.” Koniec, więcej nic nie napisano.

Test piwa które jest jednym z tańszych na rynku, ale co najważniejsze wciąż trzyma poziom. Książ preferowany jest przez tzw. 'smakoszy', ale takich którym smak spożywanego piwa nie jest obojętny. Nie wiem, nie pamiętam czy miałem już do czynienia z Książem, wydaje mi się, że tak. Jako ze jest to wyrób browaru należącego do grupy Carlsberg jestem spokojniejszy. Spodziewam się raczej poprawnego piwa niż mistrzostwa świata w związku z tym.

Zapach. Najprościej napisać nie ma, bo… tak jakby go nie było. Trzeba się mocno zaciągnąć żeby poczuć piwny aromat. Zdecydowanie bardziej go nie ma niż jest. Minus.

Piana. Jest chętna do współpracy. Biała i gęsta. Ale minuta, dwie i opada prawie do zera.

Kolor. Poprawny, ale jak dla mnie za jasny. Herbata z cytryna.

Smak. Goryczki prawie nie ma. Słód nadaje lekko słodkawy posmak. Nie ma mistrzostwa, ale… Cholera to piwo jest dobre! Dobre, ale nic ponad to. Pomimo, że ma mieć aż 6% nie czuć tego. Spokojnie mogę je polecić jako piwo codzienne. Jest tańsze od Harnasia czy Tatry - może czas zmienić przyzwyczajenia moi drodzy? Pomimo ze jest to wersja z puszki, piwko na prawdę daje mocno rade. Spokojnie je mogę polecić, bo wiem ze wersja z butelki prawie na sto procent będzie, przynajmniej minimalnie, ale lepsze. Tutaj mogę dać 7 z minusem, tak awansem bym powiedział. Za butelkowe pewnie dam więcej, ale nie chce uprzedzać faktów.

Ocena: 7 punktów.

Opinia: Śmietan
19/11/2011Butelkowa wersja piwa.

Kod kreskowy: 59009400001681).

Parametry - jak w recenzji z 2011 roku.

Piwo klarowne. Barwa złocista. Piana biała, średnio obfita i dość drobna. Niezbyt trwała. Opada w kilka minut do cienkiej, porwanej warstewki, a później do zera; pozostają też jej skromne ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do dużego. Zapach niezbyt mocny. Czuć słód z domieszką chmielu. W smaku piwo lekkie, nawet ciut wodniste. Mamy tu słód, lekki kwasek (delikatne szczypanie w język). Goryczka niezbyt mocna, ot, taka poprawna. Jak i całe to piwo. Taki nie najgorszy koncerniak.

6 punktów.

Opinia: j24
21/12/2015


Zawartość alkoholu obniżono do pierwotnych 5,0 %. Zmieniono nieco detale w grafice. Stąd dowiedziałem się, że przepłaciłem - i to w promocji - o 10 groszy.

Walory smakowe - podobne. Różnica polega na tym, że wraz z obniżeniem zawartości alkoholu chyba dolano wody, bo piwo jest tym razem bardziej wodniste.

4,5 punktu to dziś max.

Opinia: j24
14/05/2016

1)
CARLSBERG Polska Sp. z o.o., ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska
encyklopedia/piwa/carlsberg_polska_ksiaz_ksiazecy_specjal.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/09 12:06 (edycja zewnętrzna)