Żywiec - EB

Grupa Żywiec S.A., Browar Elbląg.

Natural Premium Quality Beer.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5,2%.

Barwa słomkowa z tych nieco ciemniejszych.

Piana biała, średnia. Opada dostojnie, acz skutecznie do cieniutkiej opaski wokół ścianki. Częściowo oblepiła szkło.

Nasycenie dość spore.

Zapach chmielowy, subtelny. W tle odrobina słodu.

Smak nieco za wodnisty. Na pierwszym miejscu dość intensywna goryczka, ale jakaś taka, jak na mój gust, mało chmielowa. Odrobina słodu i kwasku. Na koniec wraca owa goryczka.

Nie pamiętam smaku tego piwa z czasów, kiedy było dostępne na polskim rynku, ale obecny jest jakiś taki mało wyrazisty.

6 punktów.

Opinia: Sten
11/06/2013„To piwo z Browaru w Elblągu, założonego w 1872r. Ma wyjątkowo orzeźwiający smak, złocisty kolor i przyjemną goryczkę.” Tyle producent, czyli Browar Elbląg, należący do Grupa Żywiec S.A.

Piwo pasteryzowane.

Skład: słód jęczmienny, jęczmień.

Zawartość alkoholu 5,2%, ekstraktu nie podano…

Piana: biała, początkowo wysoka o dużych pęcherzykach, szybko opada do niewielkich wysepek na powierzchni piwa. Z wolna niknie prawie do zera, brudząc nieco szkło. Barwa: jasnosłomkowa, właściwie to jeszcze jaśniejsza, przejrzysta.

Zapach: nieco kwaskowy, po chwili ujawniają się żelaziste nuty chmielowe i słód.

Nasycenie średnio wysokie.

Smak: Najpierw woda, później woda ze słodem i jakaś nuta goryczki, choć nie wiem, czy to nie przypadek, ale rzeczywiście gdzieś tam jest w dalekim tle. Puszka oznaczona była napisem Edycja limitowana, zaś producent zachwala, że smak ma być szlachetny jak niegdyś, a jak jest? Cóż, z jednym ma rację. Piwo to niczym nie różni się od tego sprzed lat. Słabe cienkie i bardzo lekkie, ale może sprawić przyjemność w upalny dzień na gorącej plaży. Niemniej nie jest to napitek warty polecenia chyba, że sentyment skusi. Ja nie polecam.

Raptem 5 punktów.

Opinia: Capricorn
03/05/2015Barwa słomkowa.

Piana biała, średnia i mało trwała. Firankowo oblepiła szkło.

Nasycenie minimalne. Zapach delikatnie słodowy i tak na dobrą sprawę nic więcej.

Smak wodnisty. Lekki kwasek, szczątkowy słód i taki też chmiel. Piwo zupełnie bez wyrazu. Szkoda kasy to to niby piwo.

Góra 3 punkty.

Opinia: Sten
06/05/2015


Kod kreskowy: 59006990000131).

Piwo klarowne. Barwa słomkowa. Piana biała, średnio obfita, o bąbelkach przeciętnej grubości. Nietrwała. Opada w kilka minut do nędznej warstewki i zaraz do zera; pozostają też jej skromne ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach słaby, słodowy, z jakąś niezbyt przyjemną, syntetyczną nutą. W smaku piwo lekkie, trochę wodniste. Czuć słód i kwasek. Goryczka słaba i niezbyt trwała. No cóż - poziom tandetnego koncerniaka.

4 punkty.

Opinia: j24
03/09/2015

Tym razem wersja limitowana w puszce, pod nazwą HEL SPOT.

W składzie zapodano jedynie, że zawiera słód jęczmienny. No i dodano, że to piwo jasne, pasteryzowane. Alkohol bez zmian.

Browar się chwali, że: „Receptura legendarnego EB powstała w Browarze w Elblągu, którego tradycje piwowarskie sięgają 1872 r. EB to piwo o wyjątkowo orzeźwiającym smaku, przyjemnej goryczce i złocistym kolorze.”

No cóż zweryfikujmy owe informacje… Barwa słomkowa, klarowna. Piana biała, umiarkowanie średnia i krótkotrwała. Redukuje się ze słyszalnym sykiem do porwanej kołderki, następnie do pierścienia. Pod koniec znika. Na szklance pozostawiła kilka placków. Nasycenie znikome. Zapach słodowy z dziwnym aromatem, trudnym do identyfikacji, acz mało przyjemnym. Smak umiarkowanie słodowy z niewielkim kwaskiem i symbolicznym chmielem. Wodniste.

Dziś skłonię się do 4 punków.

Opinia: Sten
08/10/2016EB Jasne Pełne (Premium Lager)

Warzone i rozlewane w Browarze Warka.

Termin przydatności do spożycia: 29.11.2017 r.

Piwo jasne, pasteryzowane. Alkohol 5,2 % obj.

Składniki: woda, słód jęczmienny, ekstrakt z chmielu i chmiel.

Piwo klarowne. Barwa słomkowa. Piana biała, dość obfita, drobna i niezbyt trwała. Opada w kilka minut do cienkiej warstewki; trochę oblepia szkło. Nasycenie niskie do średniego. Zapach przeciętnie mocny, słodowy, z niezbyt przyjemną, syntetyczną nutą. W smaku piwo lekkie, trochę wodniste. Czuć słód i nieco chemiczny kwasek. Goryczka słaba i niezbyt trwała. No cóż - piwo nieco lepsze, niż poprzednim razem (03/09/2015), ale to jest nadal poziom koncerniaka.

4,5 punktu tym razem.

Opinia: j24
01/07/2017Z etykiety można ułożyć następującą nazwę: EB Tymczasem Premium + KOKA. Grupa Żywiec, Browar Leżajsk. Warka do: 21.03.2018.

Skład i parametry oraz ogólne doznania identyczne z ostatnim testem Kocura.

Drobne niuansiki ode mnie: Piana biała, średnia o drobnych pęcherzykach. Redukuje się stosunkowo szybko do pierścienia. Szkła bez mała nie oblepiła. Pozostawiła jedynie kilka niewielkich plamek. Nasycenie dość spore. Możecie sobie darować.

Jak dla mnie 4 punkty to wszystko.

Opinia: Sten
08/11/2017

Wyrób z Browaru Warka. Kod kreskowy taki sam. Warka do 20.07.2019.

Parametry bez zmian.

Tym razem: Bąbelki piany zróżnicowanej granulacji. Zapach nikły. Smak bez zmian.

Nadal 4,5 punktu.

Opinia: j24
20/02/2019

1)
GRUPA ŻYWIEC S.A., ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec, Polska
encyklopedia/piwa/zywiec_eb.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/24 22:43 (edycja zewnętrzna)