Zamkowy, Racibórz - Raciborskie Klasycznie Warzone

Browar Zamkowy w Raciborzu.

Moc: 5%

Piwo jasne. W smaku lekko słodkawe, z nutą goryczy. Gazu niewiele i podobnie piany, ale smak to wybitnie rekompensuje. Podobno, warzone w otwartej kadzi, metodą tradycyjną. Jestem w stanie w to uwierzyć. Generalnie bardzo dobre piwo… baaardzo dobre.

Ocena: należycie uwarzony browar - 8,5 punktu.

Opinia: Atterdag
06/09/2010














Wypiłem Raciborskie. Takie normalne, klasycznie warzone. Ze zdziwką stwierdziłem, że jest tylko jedna o nim opinia, i to gościa który już piwa lub nas nie lubi, bo od dawna tu nie zagląda - Atterdag'a.

Uzupełnię tylko, bo w sumie niewiele moje doznania odbiegają. Najpierw ten kod, który po coś tam Wam jest potrzebny, ale nie chce mi się szukać po co.

59075062522761)

W odróżnieniu od opinii przedtestera nasycenie uznaję za średnie, a piana u mnie utrzymywała się długo, nawet dłużej niż zwykle w stanach średnich.

No, dobre te piwo, ale jego „nuta słodyczy” jest jak dla mnie zbyt dominująca. Zwykle taki smaczek zapowiada wzmocnienie alkoholowe, maskuje ordynarny spiryt, a tu nie - raptem 5%. Ekstrakt 12% więc skąd ta słodkość? I po co, dla koneserów? Ja do nich nie należę. Ale goryczka subtelnie i nienachalnie, ale obecna, a zapach jakby miodowy. To znaczy nie miodowy czy sztucznomiodowy, ale leżący długo gdzieś koło miodów.

Tak ze choćbym chciał dać za tą słodycz jakąś słabą ocenę, to i tak niżej 8 pkt. dać nie mogę i życzę sobie, abym tylko takie powody do marudzenia przy konsumpcji piwa miewał.

Powtórzę dla skrybów i statystyków - 8,0 punktów.

Opinia: góral bagienny
13/04/2014



Piwo jasne pełne, pasteryzowane.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel goryczkowy i aromatyczny.

Kolor złoty z tych jaśniejszych.

Piana biała, początkowo ponad centymetrowa, o dużych pęcherzykach, błyskawicznie opadła do złożonej z pojedynczych bąbelków warstewki. Jakimś niezrozumiałym dla mnie cudem pozostawiała na szkle równe krążki.

Zapach chmielowy z domieszką słodu. Pod koniec, gdy się ogrzało pojawił się miły zapach ciasta chlebowego robionego przez moją babcię…

Smak słodowy, lekko wyczuwalna goryczka, ale niestety szybko zanika. Piłem je zmrożone i dlatego było przyjemne w smaku. Pod koniec goryczka całkowicie odeszła w niebyt, za to pojawił się posmak chleba. Więcej niestety nie da się napisać o smakowych doznaniach.

Raciborskie to piwo, które można wypić. Powiem więcej, to piwo, które potrafi wzbudzić najmilsze wspomnienia, a to jest warte sporo. 8 punktów za wspomnienie dzieciństwa to może zbyt wiele, ale tyle dam. W końcu to moje wspomnienie… i klawiatura :-)

Opinia: Capricorn
30/09/2015



Butelka z okolicznościową etykietą z okazji 800 lat praw miejskich Raciborza.

Skład bez zmian.

Zawartość alkoholu: 5,0% obj., ekstraktu: 12% wag. Warka do: 24.10.2017.

Barwa złocista, klarowna.

Piana biała, średnia i gęsta o drobnych pęcherzykach. Opadła dość szybko do porwanego pierścienia. Na szkle pozostawiła kilka plamek.

Nasycenie niewielkie.

Zapach słodowy, choć ten słód jakiś taki zleżały. Do tego coś jakby nieświeże owoce i szmatka.

Smak zdecydowanie za słodki, mocno słodowy. Sporo żelaza i gotowanych warzyw. Po złapaniu temperatury pojawia się też pieczywo. Goryczka na granicy wyczuwalności. Pod koniec, na domiar złego wyłazi też jabłkowy kwasek.

Nie więcej, jak 4 punkty.

Opinia: Sten
05/06/2017

1)
Browar Zamkowy Sp. z o.o., ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz, Polska
encyklopedia/piwa/zamkowy_raciborz_raciborskie_klasycznie_warzone.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:03 (edycja zewnętrzna)