Zamkowy, Cieszyn - Brackie Mastne

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie - Grupa Żywiec.

Informacja na etykiecie: „Specjalnie na 1200 lat Cieszyna Unikatowa edycja piwa, nawiązująca do tradycji cieszyńskiego browarnictwa Bracki Browar Zamkowy”.

i z kontretykiety:

„Mastne - jedno z najstarszych polskich piw opisanych w bibliografii. Piwo górnej fermentacji, słynące z wielce bogatego i wyrafinowanego smaku. Sprawiają to użyte w jego recepturze aż trzy słody jęczmienne: pilzneński, monachijski i karmelowy oraz słód pszeniczny. Mastne - jedyne takie z Cieszyna”.

Zawartość alkoholu: 5,8%, ekstraktu: 13%.

Barwa bursztynowa, lekko mętna. Piana kremowa, gęsta i trwała. Ładnie osadza się na ściance kufla. Nasycenie średnie. Zapach mocno słodowy z dominującym palonego słodu. Smak również mocno słodowy, przeważa kwasek, przechodzący w goryczkę. Szczerze powiem, że owego kwasku mogłoby być jakby nieco mniej. Właśnie za ten nadmiar kwasku dam tylko 8 punktów.

Opinia: Sten
29/09/2010Druga warka opisywanego wyżej piwa, mająca premierę na żywieckiej Birofilii ale warto to i owo napisać, bo pewne różnice są. Podstawowa, to etykietka. Tym razem dedykowana jubileuszowi 165 lecia browaru.

Parametry identyczne, choć drobne różnice wizualno smakowe i owszem występują. Piana jakby mniej trwała, ale cienka warstewka dzielnie trwa do końca. W smaku zdecydowanie mniej kwasku, kosztem goryczki, co mi osobiście bardziej odpowiada.

W związku z powyższym dodam do poprzedniej recenzji pół punktu.

Opinia: Sten
15/09/2011Dostałem wczoraj od Staszka kilka butelek limitowanej wersji Brackiego Mastnego i chyba jest dużo lepsze niż w czerwcu, pewnie dojrzało.

Dałbym nawet 9 punktów…Hej!

Opinia: Niziołek
23/09/2013

encyklopedia/piwa/zamkowy_cieszyn_brackie_mastne.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:03 (edycja zewnętrzna)