Zamkowy, Cieszyn - Bracki Grand Champion

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie - Grupa Żywiec.

Skład: woda, słód jęczmienny, słód orkiszowy, słód pszeniczny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5,3%, ekstraktu: 11,8%.

Na krawatce napisano: „Piwo uwarzone według receptury Jana Szały, zwycięzcy konkursu piw domowych Birofilia 2011” oraz:

„Subtelne w smaku piwo górnej fermentacji o jasnej, słonecznej barwie, tak niepodobne do innych, które znasz. Jan Szała” Na kontrze natomiast:

„Bracki Grand Champion Birofilia 2011 to piwo uwarzone w jednym z najbardziej tradycyjnych stylów niemieckich z Nadrenii Północnej - Westfalii. Powstało na bazie unikalnej mieszanki słodów pilzneńskiego, pszenicznego i orkiszowego. Uznane za najlepsze piwo roku według polskich i zagranicznych mistrzów piwowarstwa podczas Festiwalu Birofilia 2011. W sprzedaży pojawiło się tradycyjnie 6 grudnia.”

Barwa ciemno słomkowa/jasno złocista. Klarowne.

Piana biała, gęsta. Opada powoli do cienkiej warstwy, część osadza się na ściance szklanki. W końcówce pozostaje opaska wokół ścianki.

Nasycenie całkiem spore.

Zapach słodowo chlebowy.

W smaku również wybija się słód i chlebowość. Po chwili czuć kwasek taki pszeniczny, zakończenie przyjemnie goryczkowe. W tzw. międzyczasie dają o sobie znać nutki owocowe.

Oczywiście 10 punktów.

Opinia: Sten
06/12/2011


Czas na praktykę… Właśnie przepłukałem siem Grand Championem i…. dołączam do głosów, które nie rozumieją dlaczego właśnie to piwo zostało zwycięzcą żywieckiej Birofilii 2011. Być może w swoim gatunku to piwko jest cycuś, ale cholera, bez jaj… Poza tym smak taki trochę koncerniakowy… I tu mam właśnie zapytanie do Stena: czy jest wyczuwalna różnica między żywieckim wypustem a oryginałem?

Opinia: Wojciechus
19/12/2011


Oryginału niestety nie dane było mi spożyć. Jak mniemam, całość wychłeptała pewnie szacowna komisja Birofilska, plus być może vipy. Fakt faktem, że na Birofilii byłem w drugi dzień jej trwania. Przy tym dodam, że oryginalnego piwa kolońskiego w życiu jeszcze nie piłem. To piwo wedle mnie było po prostu bardzo dobre, a przede wszystkim inne.

Opinia: Sten
19/12/2011


Piwo klarowne. Barwa słomkowa. Piana biała, drobna, obfita, ładna; dość trwała - opada powoli do cienkiej warstewki oraz pozostają ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do dużego.

Zapach chmielu i słodu.

W smaku czuć słód, kwasek, jakieś nuty jakby owocowe oraz mocną i trwałą goryczkę.

W sumie piwo dobre, smaczne, ale jakby czegoś mu brakowało.

8 punktów.

Opinia: j24
19/02/2012

encyklopedia/piwa/zamkowy_cieszyn_bracki_grand_champion.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:03 (edycja zewnętrzna)