Williams - Fraoch

Heather Ale Ltd. Williams Bros Brewing Co., Alloa – Szkocja.

Heather Ale

Z etykiety:
Fraoch jest rodzimym, szkockim ejlem, a słowo „fraoch” to gaelicki odpowiednik wrzosu. Warzone w Szkocji od 4 tysięcy lat, uchodzi za najstarszy, wciąż produkowany gatunek ejla. Piktowie, którzy władali Szkocją do IX stulecia, byli znani właśnie z warzenia legendarnego, wrzosowego ejla. Są również „twórcami” etykietki naszego piwa.

W Szkocji 10 milionów akrów porośniętych jest wrzosem. Te naturalne zasoby były wykorzystywane w produkcji piwa do XVIII wieku, kiedy brytyjskie ustawodawstwo zmusiło szkockich browarników do podporządkowania się międzynarodowemu użyciu chmielu. To ale zostało uwarzone wg XVI wiecznej szkocko-gaelickiej receptury ze słodu jęczmiennego, woskownicy europejskiej i kwiatów wrzosu – są one zalewane gorącym ale przed fermentacją w miedzianych kadziach. Fraoch posiada kwiatowy, torfowy aromat, słodową pełnię, pikantny, ziołowy smak i wytrawny, wino podobny finisz.

Skład: j.w., alk. 5,0% obj.; nasycenie niskie.

Piwo złocistej barwy ze skromną, białą czapką. Zapach bardzo ciekawy. Dobrze wyeksponowana słodowość przechodzi w przyjemny, kwiatowo-miodowy aromat. W tle zaś pobrzękują nuty bananowo-gruszkowe. Przy czym jest w tym coś jeszcze. Przypuszczam, że może to być wynik owej torfowości. W smaku niestety trochu gorzej. Przede wszystkim ździebko wodnisto. Niemniej jednak słodowy początek przechodzi we wspomnianą kwiatowość i bardzo subtelną, roślinną goryczkę.

W sumie ciekawe doświadczenie. Za ową nietuzinkowość – 9 pkt.

Opinia: Wojciechus
07/07/2012

encyklopedia/piwa/williams_fraoch.txt · ostatnio zmienione: 2020/12/22 09:34 (edycja zewnętrzna)