Widawa - Kawka (Jackdaw)

Browar Kopyra & Browar Widawa, Chrząstawa Mała – Polska;

Skład: woda, słody jęczmienne (pale ale, monachijski), słody pszeniczne (jasny, czekoladowy), palony jęczmień, kawa arabica, chmiel (odmiany Chinook, Galaxy, Cascade), drożdże S-04; alk. 5% obj., ekstra. 12,50; nasycenie niskie;

Z lekkim uśmiechem przeczytałem powyższy skład, zwłaszcza jeśli idzie o profil chmielowy – widać chłopaki zrzucili co im się ostało. Piwko uwarzone na międzynarodowy dzień stałtu. I… to jest stałt.

Barwa ciemna jak smoła, niestraszna jej nawet żarówka. Piana wspaniała, gęsta i trwała. Pod tym względem duet Kopyra – Frączyk są mistrzami. Zapach… Mmm… prawdziwie kawowy (czuć świeżo zmieloną kawę), poza tym przewija się czekolada i ogólnie palonka. Można się zaniuchać na śmierć. W dodatku, co było przyjemnym zaskoczeniem, po pewnym czasie pojawiają się subtelne nutki owoców tropikalnych. W sumie - wnioskując po składzie - dziwić nie powinno. A jednak intensywna kawowość sprawiała wrażenie nazbyt despotyczniej, coby robić miejsce jakimś tam chmielowym zrzutom. Smak ciemny, kawowo-czekoladowo-palonkowy z dość intensywną, bardziej paloną niż chmielową goryczką. Kompletnie nie rozumiem narzekań na „jednowymiarowość” i „kwaskowatość” tego piwka. Po mojemu jest świetne i proszę o więcej.

10 punktów.

Opinia: Wojciechus
22/11/2012

encyklopedia/piwa/widawa_kawka.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:02 (edycja zewnętrzna)