Widawa - Kangaroo

Browar Kopyra & Browar Widawa, Chrząstawa Mała – Polska;

Kangurek to kolejne zwierzątko duetu Kopyra-Frączyk. Piwko w stylu Amber Ale, chmielone wyłącznie jedną odmianą australijskiego chmielu - Galaxy. Skład: woda, słód słody jęczmienny (Pale Ale, Crystal), słód pszeniczny, chmiel Galaxy, drożdże S-04; alk. 5% obj., ekstr. 12,50; nasycenie raczej niskie; piwo niepasteryzowane; receptura: Tomasz Kopyra; Piwko mętne, barwy miedzianej z fantastyczną, beżową, gęstą i trwałą pianą, która wyjątkowo leniwie opadając, pięknie oplata szkło. Dawno takiej nie widziałem. W zapachu pierwsze w nozdrza wpadają intensywne, chmielowe nuty cytrusowo-marakujowe. Następnie pojawia się trochę żywiczki i – z czasem coraz bardziej wyraźna - słodowo-karmelowa podbudowa. Wprost niesamowite jak bogata w aromat może być pojedyncza odmiana chmielu. Smak to również galaktyczny popis. Dominuje charakterna, długo pieszcząca podniebienie goryczka, która przeplata się z żywiczką. W dodatku na obwodzie języka mamy do czynienia z delikatnym efektem znieczulającym. Na drugim biegunie próbuje zaznaczyć swoją obecność słód – co mu zresztą, zważywszy na chmiel, całkiem sprawnie idzie. Na języku, po ulotnej, choć wyraźnej słodyczy, odczuwalna jest taka… wytrawna karmelowość. Po mojemu kolejne, bardzo pijalne i bardzo udane piwo „wrocławskiego” duetu. Do tego świetna, klimatyczna etykieta.

Bez wahania – 10 punktów.

Opinia: Wojciechus
19/10/2012Barwa bursztynowo herbaciana, mętnawa.

Piana jasno beżowa obfita i gęsta. Opada dostojnie do kilkumilimetrowej, trwałej warstewki, ładnie przy tym oblepiając szkło.

Nasycenie średnie.

Zapach owocowo kwiatowy, nad wyraz intensywny i jeszcze bardziej przyjemny. W tle nieco słodu i ciekawa nuta chmielowa.

W smaku dominuje przeurocza goryczka, wręcz garbnikowa, mocno i długotrwale działająca na podniebienie. Do tego całkiem spory bukiecik kwiatuszków, z lekka słodkawych, a i owoców również z subtelnym kwaskiem i w dalekim tle co nieco słodu, który staje się bardziej wyrazisty po ogrzaniu się piwa. Ów jednak tłumiony jest wszechobecną goryczką. Jak dla mnie rewelacja.

Oczywiście 10 punktów.

Opinia: Sten
23/11/2012

encyklopedia/piwa/widawa_kangaroo.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:02 (edycja zewnętrzna)