Widawa - Borsuk (БОЯSЦK)

Rodzinny Browar Widawa we współpracy z Browarem Kopyra, Chrząstawa Mała – Polska;

Jest to porter dymiony - 3 dziecko duetu Kopyra-Frączyk (wedle receptury tego pierwszego).

Skład: woda, słody (jęczmienny wędzony, pszeniczny, pszeniczny czekoladowy, caramunich), chmiel Chinook, drożdże S-04; alk. 5,0% obj., ekstr. 12,5% wag. IBU 45 nasycenie niskie.

Piwo ciemne jak smoła, skutecznie broniące się przed światłem. Piana niestety licha. W zapachu pierwsze po nozdrzach uderzyły mnie nutki czekoladowe, następnie palonka (mogąca przypominać kawę) zmieszana z przyjemnym, wyraźnym, aczkolwiek nienachlanym aromatem wędzonego słodu - zdecydowanie podoba mi się, że nie przykrywa on pozostałych akcentów. Kiedy wędzonka już nieco przebrzmieje, wyczuwalny jest charakterystyczny, subtelnie cytrusowy zapach chmielu Chinook. W smaku wspomniane ciemne nuty łączą się ze świetnie wyważoną goryczką, tworząc na finiszu przyjemny, goryczkowo-palonkowy duecik. Po drodze zaś subtelnie dymi. Właściwie podoba mi się wszystko: nazwa (po pierwsze polska, po drugie idealnie wstrzelona w sezon łowów na borsuki), etykieta (prosta i konkretna), wreszcie harmonia i precyzja, z jaką piwko to jest poskładane. W dodatku nie smaczy jak porter, lecz stout. Tylko piana nadaje się do poprawki, ale… walić to.

10 punktów.

Opinia: Wojciechus
2012-09-23Browar Kopyra i Browar Widawa.

Porter dymiony. Piwo ciemne, górnej fermentacji, niepasteryzowane, niefiltrowane.

Skład: woda, słody: wędzony, Caramunich, pszeniczny, pszeniczny czekoladowy; chmiel Hellertau Traditional; drożdże Safale S-04.

Zawartość alkoholu: 5,0% obj., ekstraktu: 12,5% wag.

Barwa prawie czarna. Pod światło przebija się nieśmiało rubinowa poświata.

Piana jasnobeżowa, dość obfita. Redukuje się dość szybko i bez mała skutecznie do drobnych wysepek. Nieco jej pozostaje na szkle.

Nasycenie znikome.

Zapach intensywnie wędzony z odrobiną kawy.

W smaku pierwsze łyki to uderzenie wędzonki. Po kolejnych nieco jej mniej i można wyczuć owocowo - winny kwasek, nieco kawy i czekolady. Goryczka też taka jest: kawowo - czekoladowa, subtelnie przełamana kwaskiem. Rewelacyjne piwo, które należy spróbować. Jak traficie, koniecznie zakupcie.

Moim zdaniem w pełni zasłużyło na 10 punktów.

Opinia: Sten
24/03/2014

encyklopedia/piwa/widawa_borsuk.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:02 (edycja zewnętrzna)