Vilniaus - Senojo Vilniaus Alus

Producent UAB „Vilniaus Alus” Litwa

Piwo niefiltrowane.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże piwne.

Zawartość alkoholu: 5,0%.

Reklama z kontry: Stare wileńskie piwo, powstaje według starych klasycznych tradycji piwowarskich. Piwo niefiltrowane bogate w białka, minerały i witaminy z grupy B.

Barwa złocista, mętna.

Piana jasno kremowa, dość szybko zanika do cieniutkiej warstewki. Część osadza się na ściance kufla.

Nasycenie raczej słabe.

Zapach słodowy z odrobiną chmielu.

Smak przyjemnie chmielowy, czyli dominuje goryczka, do tego drobne nutki owocowe, nadające przyjemny posmak w ustach.

Powiem, że wypiłem z przyjemnością.

8 punktów.

Opinia: Sten
08/06/2011



Odwiedziłem dziś sąsiadów-Litwinów i z myślą o Zlocie Bieszczadzkim zakupiłem piw kilka różnych, niekoniecznie z najwyższej półki (na niej głównie zagraniczne, więc bez sensu). Jedno z nich niestety mi się roz-szczel-ni-ło w podróży popuszczając kilka kropel spod zakręcanego kapselka, co smrodek uczyniło miły wewnątrz mego auta. Chciał-niechciał posprzątałem, a po robocie trzeba było dopić całą resztę (czyli jakieś 95%). Wyszukiwarka mi mówi, że owo Senojo Vilniaus gdzieś, kiedyś, któreś tu było wspomniane, ale nie doszukałem się. W każdym razie mój pogląd jest taki. Piwo woń ma właściwą, barwę mętno-ciemno-żółtą. Pierwszy łyk i wrażenie sikacza - jak ten Szczyniak kiedyś tu przeze mnie zareklamowany. Jednak w miarę dopijania kufelka okazuje się, że idzie skubane do głowy i smak mu się poprawia. Ochooo… myślę sobie - pewnie chrzczone, ale nie mam podstaw (poza szmerkiem, który po niecałym jednym piwie rzadko mi był dany) by tak sądzić. W sumie raptem 5%…

Sam już nie wiem. W trakcie dopijania wydaje się smaczne, ale po drugie raczej bym nie sięgnął!

Cóż ono ma: wodę, słód jęczmienny, chmiel i drożdże piwne. Jest to oczywiście jeden z produktów litewskiego browaru Vilniaus Alus mieszczącego się w Wilnie.

Co do punktacji nie wypowiadam się, bo nie mam smaku skalibrowanego ze Stenem.

Opinia: sosenka
02/05/2013



Kod kreskowy: 47790202017781).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. O ile w przypadku etykiety mamy do czynienia jedynie z językiem litewskim, tak na kontrze możemy już delektować się naszym rodzinnym językiem. Zacznijmy od etykiety: „Senojo Vilniaus. Nefiltruotas šviesusis alus” czyli z ichniejszego na nasze: „Stare Wilno. Niefiltrowane jasne piwo.” Też jestem w szoku, że to przetłumaczyłem, ale bez szpanowania zajmijmy się kontrą: „Piwo jasne niefiltrowane. Alk. 5,0% obj. 'Stare Wilno' jest piwem tworzonym według tradycyjnej receptury z zastosowaniem naturalnej fermentacji i dojrzewania. Piwo jasne, niefiltrowane, bogate w proteiny, minerały oraz witaminę B. zaskakuje bogactwem aromatu i prawdziwe naturalnym smakiem. Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże piwne.„

Dziś stoi przede mną piwo które jest dla mnie zagadką. Zagadką ponieważ jest to piwo od naszego północnego sąsiada – Litwy. Będzie dobre? Mam nadzieje, wielu znajomych zachwalało litewskie piwa. Tylko jak w każdej rodzinie, tak i w piwnej rodzinie trafia się czarna owca.

Zapach. Dominującym aromatem jest słód, ponadto można wyczuć bardzo subtelny kwasek.

Piana. Białe, tworzy się niechętnie, po chwili zanika praktycznie zupełnie, pozostaje jedynie malutki pierścień przy szkle.

Kolor. Miodowe, przypomina wodę z miodem. Oczywiście jest nieklarowne.

Smak. Nie wiem, czy trafił mi się taki egzemplarz, ale piwo ma bardzo mało gazu, wręcz powiedziałbym, że jest wygazowane. Co ciekawe nie wpływa to w znaczący sposób na postrzeganie smaku. Pierwsze wrażenie to połączanie aromatu słodu jęczmiennego z miodem. Po kolejnych łykach jednak miodowe wrażenie zanika, by wreszcie zniknąć. Zaraz po aromatach słodowych przez chwilkę czuć delikatny kwasek, a w późniejszym etapie delikatną aksamitną goryczkę. Pewnie będziecie się śmiali z tego co za chwilę napiszę, ale mam nieodparte wrażenie, że w ustach oprócz goryczki pozostają wrażenia smakowe jakie daje… naturalne masło. Nie chodzi mi o tłuszcz, tylko o aromat. Jest on jednakoż bardzo przyjemny i subtelny. Może to efekt braku filtracji? Być może. Jak ocenię to piwo? Nie jest doskonałe, wrażenia smakowe mogłoby być nieco bardziej intensywne, choć z drugiej strony piwo mogło by na tym stracić. Warto spróbować.

Dam mu 7 punktów, byłoby więcej ale ten brak gazu mnie nieco zastanawia.

Opinia: Śmietan
02/04/2014

1)
Uždaroji akcinė bendrovė „VILNIAUS ALUS“, Arimų g. 29, LT-11114 Vilnius, Litwa
encyklopedia/piwa/vilniaus_senojo_vilniaus_alus.txt · ostatnio zmienione: 2019/12/05 18:48 (edycja zewnętrzna)