Ursa Maior - Ursa Deszcz w Cisnej

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa - Ursa Maior, Uherce Mineralne.

Piwo niepasteryzowane.

Skład: woda, słód, chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu: 5,5%, ekstraktu: 12,7%.

Barwa brunatno-rubinowa.

Piana jasnobeżowa, dość obfita. Redukuje się w miarę powolnie, choć bez mała skutecznie. Do końca utrzymuje się cieniutki kożuszek. Część piany ładnie oblepia szkło.

Nasycenie umiarkowanie wysokie.

Zapach wędzonki z odrobiną palonego słodu i karmelu.

Smak półwytrawny. Dominuje wędzony słód przepleciony na początku delikatnym kwaskiem, przechodzącym w intensywną goryczkę. W tle nieco palonki zmieszanej z karmelem, co daje nawet fajne doznania na podniebieniu. Zakończenie przyjemnie goryczkowe z nutą wędzonki i ten smak pozostaje na bardzo długo. Moim zdaniem rewelacyjne wędzone piwo. Wydaje mi się, że najlepsze z dotychczas uwarzonych w Polsce (z tych, które piłem). Oby tylko kolejne warki trzymały tą jakość.

10 punktów z maleńkim minusikiem.

Opinia: Sten
23/10/2013



Troszeczkę inne parametry, bo alkoholu 5,1%.

Z opisu z kontry: „Ursa Deszcz w Cisnej, to piwo o lekkim karmelowo-wędzonym smaku i aromacie uzyskanym dzięki użyciu słodu wędzonego w dymie bukowym…..
Składniki: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Rekomendowana temperatura serwowania 10-12 stopni.”

Całkowicie zgadzam się z opisem Stena. Co do wędzonki, to moje skojarzenie już po pierwszym łyczku popędziło do fajkowej latakii1) :!: Podobieństwo uderzające - bliźniaki!! Po wypiciu piwa, żałowałem, że akurat w domu fajkowej latakii nie miałem. Ciekawe jak by taki dublet smakował.
W moim odczuciu jedno z lepszych piw jakie piłem.

Mocne 9 punktów.

Opinia: filipesku
30/09/2017



Piwo już testowane przeze mnie 10 lat temu. Kod kreskowy: 59031117600212).

Parametry, jak w opisie filipesku. Warka do: 31.07.2023. Etykieta bez zmian.

Barwa brązowawa z rubinowymi refleksami.

Piana ciemnokremowa, obfita i gęsta o różnej wielkości pęcherzykach. Zredukowała się do grubego i trwałego kożuszka. Na szkle pozostawiła plamki różnej wielkości.

Nasycenie mniejsze od średniego.

Zapach wędzonki, ziółek, karmelu oraz odrobiny kwiatów.

Smak w pierwszej chwili kwaskowy, owocowy ze wskazaniem na niedojrzałe winogrona. Przechodzi w intensywną wędzonkę z nutkami ogniska i kiełbaski. Przypalony karmel i słody nadają piwu delikatnej słodyczy. Goryczka na średnim poziomie, nieco przypalona i ziołowa, nieco tłumiona kwaskiem i wędzonką. Rewelacyjne piwo, trzyma poziom, choć jak mi się zdaje, wzrosła ilość kwasku.

9 punktów.

Opinia: Sten
05/08/2023

1)
„Zaliczana do grupy tytoni „Orientalnych”, ma ostry, „kadzidłowy” smak( z racji suszenia w dymie z tlącego się drewna dębowego, sosnowego, mirtowego lub cyprysowego), jednakże jest łagodna dla podniebienia. Pali się chłodno. Okolice jej pochodzenia to rejony Syrii i Cypru. Do Europy przywędrowała po 1880 roku. Tytoń ten suszony był przez arabskich chłopów („fellahin”)na krokwiach, pod którymi zbierał się dym z palonych odchodów wielbłądzich, stanowiących wraz z drewnem podstawowy materiał używany do gotowania potraw i ogrzewania pomieszczeń w zimie. Cypryjska latakia jest wędzona w dymie powstałym podczas palenia górskich krzewów, iglastej mirty i innych regionalnych typów drewna. Odmianę syryjską natomiast wędzi się na drewnie dębowym. Jest ona również znacznie jaśniejsza i bardziej aromatyczna niż cypryjska. Stanowi doskonały dodatek wzbogacający mieszanki zrobione na orientach i virgini.” za http://www.bruyere.cba.pl
2)
URSA MAIOR Sp. z o.o. S.K.A., 38-710 Michniowiec 37.
encyklopedia/piwa/ursa_maior_ursa_deszcz_w_cisnej.txt · ostatnio zmienione: 2023/08/05 17:26 (edycja zewnętrzna)