Sulimar - Cornelius Hazy IPA

Sulimar Sp. z o.o. Kod kreskowy: 59056893074311).

Najlepiej spożyć przed 03-09-2020 16:19 J0076.

Piwo jasne, typu mocne ALE, nieklarowane, pasteryzowane.

Skład: woda; słody: jęczmienny, pszeniczny; chmiele: Magnum, Cascade, Amarillo, Mosaic; drożdże. Piwo niefiltrowane (posiada naturalny osad drożdżowy).

Alk. 6,5% obj. Ekst. 15,5 % wag.

Kolor: Jasno-złote. Jak przystało na mgliste – jest całkowicie mgliste, można nawet powiedzieć – mleczno mgliste. Piana biała, obfita. Opada bardzo powoli pozostając w formie grubej warstwy z „czubkiem”. Nasycenie wysokie. Silnie oblepia szkło.

Zapach: Drożdżowy i trochę słodu.

Smak: Producent zaleca odwrócenie butelki do góry dnem przed rozlaniem aby wymieszać osad drożdżowy, którego na dnie jest bardzo dużo. Tak też uczyniłem i nie wiem, czy był to najlepszy pomysł. W smaku najpierw znaczny kwas przechodzący w goryczkę. Trzymającą się długo ale gryzącą i dziwnie „sztuczną”. Zaraz jednak pojawia się odczucie mdławych, kwiatowych perfum, co jest chyba wynikiem zmieszania osadu drożdżowego z jego estrami. Psuje to doszczętnie smak piwa. Punkty należą się za wygląd ale dla mnie smakowo piwo było kiepskie.

Tak więc 5 punktów.

Opinia: Naj
14/07/2019Zgodnie z wczorajszą obietnicą zobaczę co się zadzieje gdy nie wymiesza się osadu w piwie.

Wypada zaznaczyć że zapach drożdżowy, o którym wspomniał Naj ma w sobie bardzo sporo z banana.

Smak również odebrałem zgoła inaczej - Sporo drożdżowych bananów oraz nieco słodu zrównoważonego kwaskiem. Za to w temacie goryczki pełna zgoda - całkiem nie z tej bajki. Na mój gust jest jakby grejpfrutowa, ale bez charakterystycznego kwasku. Ciekawe skąd taka różnica. Przecież to niemal ten sam moment zanabycia piwa. Capricornowa również potwierdziła przed chwilą - bardziej goryczkowe niż kwaśne i ze sporym dodatkiem banana.

Co by nie pisać ta ilość banana w piwie powoduje, że nijak mi ono nie pasuje do takiego gatunku jak IPA, więc i ocena niespecjalna, choć nie aż tak niska.

6 punktów.

Opinia: Capricorn
15/07/2019Skład i parametry bez zmian. IBU-50. Warka do: 16.10.2020.

Barwa ciemnego złota, mętnawa.

Piana jasnokremowa, obfita i bardzo gęsta o drobnych pęcherzykach. Opadła go grubego kożucha. Na szkle zaznaczyła każdy wypity łyk.

Nasycenie średnie.

Zapach owoców cytrusowych, słodu i odrobiny kwiatów. Wyczuwa się też i naftę oraz delikatny chemiczny aromacik.

Smak słodkawy zarówno od słodu, chmieli, jak i alkoholu. Owoce tropikalne i małe co nieco kwiatów. Odrobina nafty i w sumie niewielki cytrusowy kwasek przywodzący na myśl pomarańczę. Goryczka wyraźna z pestkami i żywicą. Dość długo utrzymuje się na podniebieniu. W sumie dobre i orzeźwiające piwo, tylko ten chemiczny aromat nieco przeszkadza.

Zatem tylko 6,5 punktu.

Opinia: Sten
03/11/2019

1)
SULIMAR Sp. z o.o., ul. Browarna 5, 97-300 Piotrków Trybunalski.
encyklopedia/piwa/sulimar_cornelius_hazy_ipa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:01 (edycja zewnętrzna)