Pinta - Imperator Bałtycki

Piwo warzone i rozlewane przez Pintę w Browarze na Jurze w Zawierciu.

Porter Imperialny 24,7°

„Porter Bałtycki - ciemny, mocny lager to piwowarski skarb Polski. W klasycznej wersji - o ekstrakcie ok. 20 Plato - warzony jest z powodzeniem przez kilka polskich browarów. Jako PINTA doceniamy wartość Portera Bałtyckiego, ale po swojemu robimy krok naprzód. Przedstawiamy Imperatora Bałtyckiego - ciemnego giganta ze słodu i chmielu. PINTA Imperator Bałtycki - piwo od święta.”

Skład: słody Weyermann monachijski typ I, pilzneński, jęczmienny diastatyczny, wiedeński, Caramunich typ III, Caraaroma, Carafa Specjal typ I; ekstrakt słodowy; cukier; chmiele(USA): Amarillo, Ahtanum, Centennial, El Dorado, Mosaic, Zeus; drożdże Saflager W 34/70.

Zawartość alkoholu: 9,1%, ekstraktu: 24,7, IBU - 109. (tak, tak, to nie pomyłka).

Barwa prawie czarna. Pod silne światło nikłe rubinowe przebłyski.

Piana ciemnobeżowa, wpadająca w brąz. Bardzo gęsta i obfita. Opada w miarę dostojnie do cieniutkiej, półcentymetrowej trwałe kołderki, która pozostała do końca. Minimalnie oblepia szkło.

Nasycenie dość spore.

Zapach palonego słodu, suszonych owoców i w bardzo dalekim tle ociupina żywicy. Wyczuwa się też kawę i czekoladę.

Smak jak dla mnie przepyszny. Początek leciutko słodkawy, szybko przechodzi w intensywną paloność, by pod koniec podniebienia uderzyć oszałamiającą goryczką. Dodam, że przy każdym łyku ów cykl się powtarza. Do tego kawa, czekolada, suszone owoce. W trzewiach wyczuwa się przyjemnie rozgrzewający alkohol. Jak dla mnie niebo w gębie. Fakt, że to Pintowa wariacja, ale w moim przekonaniu w pełni udana.

Oczywiście max - 10 punktów.

Opinia: Sten
30/12/2013

encyklopedia/piwa/pinta_imperator_baltycki.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:59 (edycja zewnętrzna)