Perun - Behemoth Fenix

Wyprodukowano dla BR Perun przez Browary Regionalne Wąsosz.

Piwo w stylu Lager Jasne Pełne. Pasteryzowane.
Receptura i wykonanie Adam Czogalla.

Skład: woda; słody: jęczmienny, pszeniczny, owsiany, gryczany, żytni; chmiele; drożdże dolnej fermentacji.

Zawartość alkoholu: 5,2% obj., ekstraktu: 12% wag. Warka do 30.10.2017r.

Barwa ciemna, niemalże miedziana, mętna. Na dnie butelki pozostał delikatny osad.

Piana biała, średnio wysoka, bardzo gęsta. Opada z wolna praktycznie bezgłośnie. Do samego końca pozostała w postaci pierzynki z grubym grzybkiem. Na szkle pozostawiła bogate placki piany oraz kręgi zaznaczające ubytek płynu. Po dolaniu jeszcze wyższa, tym razem z nieco większymi pęcherzykami.

Nasycenie średnie, ale z wyraźnym szczypaniem na języku.

Zapach kwaskowo - owocowy, delikatny w tle nieco bananka. Gdy piwo się nieco ogrzało akcenty kwaskowo-bananowe stały się odrobinkę wyraźniejsze. Pojawiają się również wyraźne nuty słodowe.

Smak zaskakujący. Bardzo pełny, goryczkowy i przyjemny. Kwasek delikatny ledwie wyczuwalny podobnie jak słody. Nienachalne, ale dokładnie uzupełniające doznania. Producent zeznał na etykiecie, że goryczka ma być umiarkowana, więc spodziewałem się, że będzie lekko wyczuwalna i nieco wycofana względem kwasku i owoców, a tu pełne zaskoczenie, bo choć gęby nie wykrzywiała to nie dała sobie w grykę dmuchać i to inne smaki musiały się starać, by je wyczuć…
Po dolaniu i lekkim ogrzaniu do goryczki dołączają nutki kwaskowe oraz delikatne owocki. Banan jeśli jest to śladowy. Mnie się go nie udało wyczuć. Mówiąc szczerze to chyba jeden z najlepszych lagerów jakie miałem okazję spożyć od dawna. Goryczka jeszcze długo po spożyciu pozostawiała wyraźny ślad na podniebieniu. No i jeszcze jedno zaskoczenie na koniec - teraz, gdy kończę opisywać pe piwko zaczyna ujawniać się na języku smak banana. Zadziwiające…
Nie pozostaje nic innego jak wydać ocenę. Jako, że nie piłem dawno tak dobrego piwa, za całkowite zaskoczenie, barwę i piękną pianę mam wielką przyjemność napisać to chyba po raz pierwszy opisując lagera:

Pełne 10 punktów.

Opinia: Capricorn
29/04/2017

encyklopedia/piwa/perun_behemoth_fenix.txt · ostatnio zmienione: 2020/01/26 09:19 (edycja zewnętrzna)