Perun - Behemoth Bafomet

Wyprodukowano dla BR Perun przez Browary Regionalne Wąsosz.

Russian Imperial Stout. Piwo pasteryzowane.

Skład: woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, ekstrakt słodowy, płatki owsiane, jęczmień palony, chmiele, wanilia, drożdże górnej fermentacji.

Zawartość alkoholu: 11,6% obj., ekstraktu: 25% wag.

Barwa idealnie czarna. Piana ciemnobeżowa, średnia. Opadła do cieniutkiej kołderki. Koronkowo oblepiła szkło.

Nasycenie niewielkie.

Zapach czekoladowo - kawowy z wyraźną wanilią i odrobiną suszonej śliwki. Wyczuwa się też likierowy alkohol.

W smaku wyczuwa się oleistość piwa. Na początku kawa i czekolada, następnie suszone owoce przeplatają się z karmelową słodyczą. Alkohol likierowy, bardzo przyjemny w odbiorze z wyraźną wanilią. Na finiszu spora goryczka z paloną nutką. Rewelacyjny ten stout, wręcz niebo w gębie, nie bójmy się tego słowa. Za rok otworzę drugą butelkę z tej warki.

Zasłużyło na 10 punktów.

Opinia: Sten
15/03/2016



Z tej samej warki, co w poprzednim teście, czyli z terminem przydatności na butelce do 02.03.2017.
Trochę sobie poleżakowało, ale w niczym mu to dziewięciomiesięczne przeterminowanie nie zaszkodziło, a wręcz przeciwnie.

Barwa bez zmian, no pojawiły się nikłe rubinowe przebłyski przy dnie szklanki.

Piana średnia i w miarę gęsta o drobnych i średnich pęcherzykach. Zredukowała się bardzo szybko do cieniutkiej kołderki.

Nasycenie bez zmian.

Zapach stał się bardziej kawowy, choć czekolady wyczuwa się też sporo. Wanilia i suszona śliwka na poprzednim poziomie. Zniknął natomiast alkohol, a obawiałem się, że będzie go znacznie więcej.

Smak praktycznie identyczny. Jedyna różnica to zupełnie niewyczuwalny alkohol, choć po przełknięciu nad wyraz przyjemnie rozgrzewa wnętrzności. Piwo stało się bardziej gładkie i jeszcze bardziej oleiste. Warto było przechować. Ocenę podtrzymuję, choć na dodatkowy plusik w pełni zasłużyło … Po prostu niebo w gębie … :roll:

Opinia: Sten
03/12/2017

encyklopedia/piwa/perun_behemoth_bafomet.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:59 (edycja zewnętrzna)