Olimp - Kentauros

Uwarzone przez Browar Olimp w P.P.H.U. Jamard, Kłodawa (Zodiak).

Double Weizenbock.

„Kentauros, przodek wszystkich centaurów. Mocarny, dziki i porywczy. Treściwe piwo w klasycznym niemieckim stylu. Pełne smaków i aromatów pochodzących zarówno od użytych słodów, jak i pracy drożdży.”

Skład: woda; słody: pszeniczny ciemny, pilzneński, monachijski, melanoidynowy, pszeniczny jasny, Carafa, Special typ III, jasny suchy ekstrakt słodowy; chmiel Sybilla; drożdże Safbrew WB-06.

Zawartość alkoholu: 7,5% obj., ekstraktu: 18% wag., IBU-28.

Barwa ciemnobrunatna, mętna.

Piana beżowa, dość obfita. Po kilku łykach zaczęła się rwać, tworząc nierówny kożuszek. Po chwili pozostała już tylko obrączka wokół ścianki. Minimalnie oblepiła szkło.

Nasycenie większe, niż średnie.

Zapach ciekawy. Karmel i toffi i suszone owoce. W tle odrobina kawy.

Smak początkowo lekko słodki z wyraźnym toffi i karmelem. Delikatne nuty winne. Jest też kawa i gorzka czekolada. Alkohol też wyczuwalny, ale z tych podkreślających walory. Generalnie nie przeszkadza. Gdzieś tam w oddali odrobina słodu. Goryczka przyjemna, intensywna i długotrwała. Postaram się dokonać powtórnego testu na początku przyszłego roku (termin przydatności do lutego 2015) i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepsze.

Póki co, dam mocne 9 punktów.

Opinia: Sten
22/08/2014Szczerze przyznam, że zapomniałem o tym piwie. Zatem dziś ma 7 miesięcy po terminie. Przyznam, że nalewałem do szklanki z mieszanymi uczuciami, które szczęśliwie okazały się bezpodstawne. Piwo okazało się przepyszne i czas leżakowania dobrze nań podziałał.

Barwa ciemnorubinowa i o dziwo klarowna. Na dnie butelki pozostał dość trwale przylepiony do dna osad drożdżowy.

Piana beżowa, cienka i krótkotrwała. Szkła nie oblepiła.

Nasycenie średnie.

Zapach nad wyraz przyjemny, kojarzący się z porto. Bogata nuta winna, z lekka przepleciona alkoholem. W tle suszona śliwka.

Smak również przywodzi na myśl porto. Podobnie jak i w aromacie ciekawy i rozgrzewający alkohol, suszona śliwka i karmel oraz muśnięcie kawowo - czekoladowe. Przepyszna nutka winna z delikatnym kwaskiem. Goryczka gdzieś się zapodziała, co w moim przekonaniu pozytywnie wpłynęło na walory smakowe. Niebo w gębie, ukryć się nie da. Leżakowanie wielce pozytywnie wpłynęło na walory smakowo - aromatyczne.

Oczywiście 10 punktów.

Opinia: Sten
07/09/2015

encyklopedia/piwa/olimp_kentauros.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:59 (edycja zewnętrzna)