Manufaktura Piwna - Gryczane Ciemne

Browar Jabłonowo.

Piwo ciemne, filtrowane, pasteryzowane.

Skład: woda, słody jęczmienne, gryka, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5,2% obj.

Barwa brunatna, pod światło rubinowa.

Piana ciemnokremowa, średnio-obfita. Opadła do nierównej warstewki obficie osadzając się na szkle.

Nasycenie z tych niższych.

W zapach dominuje gryka, przywodząca na myśl świeżo uprażoną kaszę gryczaną. W tle całkiem niezły słód z wyczuwalną skórką od chleba.

W smaku również prym wiedzie gryka. Słód dość solidny i tu też jest chlebowy posmaczek z odrobiną słodyczy. Goryczka subtelna wielce, ale czemuś do tego piwa mi podpasowała. Piwo niczego sobie, ciekawe nawet i warte spróbowania, choćby dlatego, że jest nieco inne od ogólnie nam znanych.

Dam 8 punktów.

Opinia: Sten
24/07/2014Browar Jabłonowo.

Piwo klarowne. Barwa brunatno - herbaciana; pod światło wiśniowo - rubinowa. Piana obfita, drobna, jasno beżowa, sztywna. Dość trwała. Opada powoli do cienkiej obwódki; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie niskie do średniego. Zapach przeciętnie intensywny. Czuć słód z nutą chlebową, karmel i grykę. W smaku piwo dość oryginalne. Z jednej strony dominuje słód z posmakiem chlebowym. Z drugiej strony piwo ma smak słodkawy, z karmelem i posmakiem gryki oraz orzechów. W tle czuć nuty kawowe, a do tego leciutki kwasek. Goryczka słaba, zaznaczona właściwie tylko. W sumie piwo ciekawe, oryginalne i dość trudne w ocenie.

Dam mu 7,5 punktu.

Opinia: j24
25/10/2014

encyklopedia/piwa/manufaktura_piwna_gryczane_ciemne.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:58 (edycja zewnętrzna)