Lwówek - Koźlik 14

Browar Lwówek, Polska.

Skład: woda, słód jęczmienny, słody karmelowe, słody barwiące, chmiel; alk. 6,2% obj., ekstr. 14,1% wag.; nasycenie niskie;

Już jest! Pierwsza z zapowiadanych nowości.

Piwo o ciemnej karnacji z pobłyskującym w świetle rubinem. Piana beżowa, niezbyt imponująca, dość szybko opada do cienkiej warstewki. W zapachu nuty słodu palonego i karmelu mieszają się z chmielem i delikatniejszym akcentem owocowym. W smaku jest wytrawnie. Pierwsze skrzypce grają chmiel z goryczką, drugie - słód palony, który jeszcze długo po spożyciu plącze się na języku. Poza tym, przewijają się również nieco słodsze nutki. Przy czym brakuje mi w tym wszystkim treściwości.

W efekcie jest ok i tylko ok. Z podawanych w składzie słodów barwiących nie wyczułem ani kawy, ani czekolady. Może Sten coś znajdzie.

7,5 punktu.

Opinia: Wojciechus
02/04/2012Barwa brunatna, prawie czarna, pod silne światło rubinowe przebłyski.

Piana beżowa, w tych jaśniejszych tonach, średnia. Szybko opada do cienkiej, porwanej warstewki. W połowie kufla pozostaje już tylko obwódka wokół ścianki.

Nasycenie średnie.

Zapach z tych subtelniejszych. Co nieco palonego słodu, karmel, orzechy i jakieś ziółka.

W smaku raczej wytrawne. Odrobina palonego słodu, tyleż orzechów i jakby jakowyś garbników (kojarzących mi się z korą dębową). Goryczki trzeba się doszukiwać. Niby się pojawia, ale zanika na podniebieniu z pierwszym przełknięciem śliny.

Jak na koźlaka nazbyt wodniste i w sumie czegoś mu brakuje - jakby wyrazu. Jak mi się zdaje idealne dla początkujących koneserów tego typu piw.

Przy nim można oswoić się z gatunkiem.

7 punktów.

Opinia: Sten
06/04/2012

encyklopedia/piwa/lwowek_kozlik_14.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:58 (edycja zewnętrzna)