Krušovice - Černé

Kod kreskowy: 85940099222931).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Z uwagi na fakt, że jest to piwo zza naszej południowej granicy wszelakie etykiety są w języku czeskim. Skupię się zatem jedynie na naklejce jaką przygotował importer: „Piwo ciemne, alk. 3,8% obj. Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.” Wiele się nie dowiedzieliśmy, ale co zrobić.

Czasem bywa tak, że nachodzi człowieka ochota na piwo, ale nie wiadomo do końca jakie. Taką sytuację przeżywałem przed kilkoma chwilami. Szczęśliwie podczas przeglądania piwoteki zauważyłem piwo które zamierzam opisać. Już nie mogę się wprost doczekać!

Zapach. Da się wyczuć ciemny słód, przypomina on jakby ciemny, kwaśny chleb.

Piana. Beżowa, gęsta, ale nie jest przesadnie trwała. Po chwili pozostaje warstwa trzech – czterech milimetrów. Podczas spożywania ładnie oblepia szkło.

Kolor. Ciemne, barwy pepsi, pod światło przeźroczyste, klarowne.

Smak. Spodziewałem się raczej piwa które ze względu na niską moc, będzie raczej słodkie, a jest zgoła inaczej. W pierwszej chwili pojawia się niczego sobie goryczka, do której jednak szybko można się przyzwyczaić, przez co traci jakby na swojej intensywności i całe piwo robi się jakby wodniste. Co do samej goryczki, jest ona pochodzenia słodowego, da się wyczuć nieco gorzkiej czekolady i kawy, ale nie spodziewajcie się rewelacji. Ot, takie lekkie, ciemne piwo, nie jest złe, ale zawsze mogło by być nieco lepiej.

Jak dla mnie spokojnie zasługuje na 7 punktów.

Opinia: Śmietan
28/04/2014W sumie skomplikowana nieco jest nazwa producenta. Na flaszce można wyczytać aż trzech. Heineken Czechy, Kralovsky Pivovar i Pivovar Krušovice.

Parametry bez zmian.

Barwa ciemnobrunatna. Pod światło przebijają się nieśmiało nikłe rubinowe przebłyski.

Piana beżowa, średnia i w miarę gęsta. Opadła do minimalnego kożuszka. Plamiasto oblepiła szkło.

Nasycenie trochę większe niż średnie.

Zapach palonego słodu z subtelną nutą winno-owocową oraz odrobiną kawy i karmelu.

Smak wytrawny i nieco za wodnisty, jak na mój gust. Początek subtelnie palony z mizernym kwaskiem. Nieco kawy i w zasadzie to wszystko. Goryczka w stanie symbolicznym. Lekkie bardzo ciemne piwo, które można potraktować jako letni gasiciel pragnienia.

6 punktów.

Opinia: Sten
28/07/2014Wyprodukowano przez Heineken Czechy, Krusovice.

Składniki: woda, słód jęczmienny, chmiel, produkty chmielowe.
(najlepiej spożyć przed 01.08.2017).

W zapachu wyczuwalne: karmel, odrobina chmielu, śladowo - słód, owoce, nieco palonych nutek.

Smak: delikatna goryczka (choć z czasem nabiera intensywności2), lekki kwasek; zakończenie chlebowo - kawowe . Wodniste, chociaż delikatnie rozgrzewa przełyk. Daje się wyczuć palonka.

6 punktów.

Opinia: moondriver
31/03/2017

1)
HEINEKEN ČESKA REPUBLIKA, U Pivovaru 1, 270 53 Krušovice, Republika Czeska
2)
utrzymuje się przez jakiś czas
encyklopedia/piwa/krusovice_cerne.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/09 11:56 (edycja zewnętrzna)