Kormoran - Podróże Kormorana - American IPA

Browar Kormoran, Olsztyn.

Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, pasteryzowane.

„Dziennik podróżnika, dzień 37 - Po 8 godzinach lotu byłem na miejscu. Z okien samolotu widać było panoramę NY z majaczącą gdzieś w oddali Statuą Wolności. Odebrałem bagaż, wsiadłem do kultowej żółtej taksówki i ruszyłem do hotelu. Wziąłem szybki prysznic i wyszedłem na ulicę. W jednej z witryn zobaczyłem napis craft beer… zaciekawiony wszedłem. Barman zapytał co podać. Odparłem, że coś, co opowie mi o prawdziwych Stanach. Uśmiechnął się i podał piwo. Wziąłem łyk i … to piwo było jak przyśpieszony film o Stanach: aromat cytrusów i owoców tropikalnych przeniósł mnie na Hawaje. Barwa niczym syrop klonowy, pierwszy łyk jednak nie wniósł słodkości, a jedynie dobrze skontrowaną ze słodowością żywiczność iglastego lasu. Świeżość pobudziła mnie jak bryza z wodospadu Niagara. Piwny majstersztyk, jak jazz w Saint Louis, jak wiatr w Chicago, jak podróż Route 66. I pomyśleć tylko, że całą różnorodność USA da się zamknąć w jednym piwie … więcej na … www.browarkormoran.pl ”.

Skład: słody jęczmienne, słód pszeniczny, chmiele: Cascade, Chinook, Citra, Centennial, Mosaic, drożdże.

Zawartość alkoholu: 6,0%, ekstraktu: 16%.

Barwa miedziana, mętna.

Piana jasnobeżowa, dość obfita i bardzo gęsta. Opadła do centymetrowej kołderki, zwieńczonej malutkim grzybkiem, ładnie znacząc każdy wypity łyk na szkle.

Nasycenie średnie.

Zapach intensywnie chmielowy, klasyczny dla stylu. Jest sosnowa żywica, są też owoce w dużej ilości i nuty kwiatowe. Jednym słowem - Fantastyczny.

Smak cudowny. Początek żywiczny nad wyraz wyraźny. Następnie owoce i kwiaty. Słody pojawiają się w chwilę po przełknięciu i stanowią solidną bazę. Finisz cudownie goryczkowy. Czuć te amerykańskie chmiele. Jedno z lepszych AIPA, jakie dane mi było testować, ba przewyższa oryginały zza wielkiej wody. Polecam.

Oczywiście 10 punktów.

Opinia: Sten
29/07/2013



Podróżujący Kormoran ze swoim AIPA robi jak najbardziej pozytywne wrażenie, choć wydaje mi się, że nie do końca czuć owe, teoretycznie solidne ciało. Aromat też mógłby bardziej pokręcić receptorami. Niemniej jednak w dużej mierze zgadzam się z oceną Stena.

Opinia: Wojciechus
12/06/2014



Nowa szata graficzna testowanego już piwa.

Parametry w zasadzie bez zmian. W składzie dodano chmiel Amarillo. Doznania zarówno aromatyczne, jak i smakowe bez zmian. Dalej rewelacyjne piwo, zasługujące na maksymalną notę.

Opinia: Sten
23/03/2015

encyklopedia/piwa/kormoran_podroze_kormorana_american_ipa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:57 (edycja zewnętrzna)