Kormoran - Krzepkie

Browar Kormoran.

„Krzepkie - charakterne piwo idzie w czerep jako żywo. Moc długiego dojrzewania niejednego kniazia skłania by zaczerpnąć z głębi jego, doznać smaku przecudnego. Lecz przestrogę przy tym mamy: siadać w siodle odradzamy!”
Tyle reklamy.

Piwo jasne mocne.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 7,4%, ekstraktu 14,5%.

Barwa bursztynowa. Piana kremowa, początkowo gęsta. Utrzymuje się mniej więcej do połowy kufla. Zapach słodowy, plus palonego słodu. Nawet przyjemny.

W smaku dominuje przyjemna goryczka połączona z owym palonym słodem. Duży plus. Wyczuwalna też jest delikatna słodycz, nie przeszkadza jednak w spożyciu.

Moim zdaniem bardzo dobre piwo.

Mocne 9 punktów.

Opinia: Sten
09/11/2010Właściwie, to obecna nazwa brzmi:
Krzepkie Piwo Mocne Długo Leżakowane.

Kod kreskowy: 59025285733541).

Krawatki brak. Zmieniono etykietę i kontretykietę.

Parametry i skład - bez zmian. Piwo pasteryzowane. „Przechwałki producenta” pominę. Wspomnę tylko, że to piwo zalecane na jesień i wiosnę.

Piwo klarowne. Barwa bursztynowa - z tych ciemniejszych. Piana biało - kremowa, niezbyt obfita, drobna, sztywna. Niezbyt trwała. Opada szybko do cienkiej warstewki, po kilku minutach do zera. Pozostają też jej skromne ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do dużego. Zapach przyjemny i niezbyt mocny. Czuć słód oraz alkohol, słabiej chmiel. W smaku piwo treściwe. Pierwsze wrażenie to słodycz. Czuć słód, do tego dość wyraźnie alkohol z nutą owocową. Goryczka współgra z alkoholem i jest nawet solidna i trwała. Generalnie faktycznie piwo dobre na chłodniejszy czas. Dość mocno rozgrzewa. Solidna produkcja, dobrze uwarzone i zharmonizowane.

Mocne 8 punktów.

Opinia: j24
06/07/2014Delikatny lifting etykiety oraz po raz kolejny zmieniona nazwa. Tym razem brzmi:
Krzepkie. Mocny lager długo leżakowany.

Skład i parametry identyczne. Warka do: 03.04.2018.

Barwa bursztynowa, klarowna.

Piana jasnokremowa, obfita i bardzo gęsta o drobnych pęcherzykach. Opadła do grubego kożucha. Sporą koronką osiadła na szkle.

Nasycenie średnie.

Zapach słodowy z powiewem kwiatów i owoców. W tle niewielki alkohol.

Smak również słodowy, słodkawy, choć słodycz, jak mi się zdaje jest również alkoholowa, a i sam alkohol też jest wyraźny Goryczka średnia, trawiasta i trochę zalegająca na podniebieniu. Piwo faktycznie rozgrzewa i jest bardzo dobre.

Tym razem 7,5 punktu.

Opinia: Sten
24/02/2018
Skład i zawartości bez zmian. Warka do 01.04.2020r.

Barwa bez zmian.

Kolor piany bez zmian, ale niestety jest niespecjalnie trwała. Szybko się redukuje do mizernego, jednowarstwowego kocyka.

Zapach równie nieśmiały. Alkoholu nie wyczułem.

Nasycenie średnie.

W smaku piwo jest dość słodkie. Alkohol niewyczuwalny o dziwo (Capricornowa też tak zeznała). Daje się wyczuć karmel i niespecjalnie wysoką lecz trwałą, ziołową goryczkę.
W sumie mam problem z oceną. Piwo jest smaczne, przyjemne, choć nieco zbyt słodkie. Z drugiej strony ta „ziołowość” goryczki niespecjalnie się komponuje i jest jakby obok, co nieco psuje odbiór.

Opinia: Capricorn
05/02/2020

1)
Browar KORMORAN Sp. z o.o., al. Gen. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn, Polska
encyklopedia/piwa/kormoran_krzepkie.txt · ostatnio zmienione: 2020/02/06 08:42 (edycja zewnętrzna)