Kormoran - Cornus Lupus z Dereniem

Zostało uwarzone przez Browar Kormoran Sp. z o.o. Kod kreskowy: 59025283102491)

Porter Bałtycki z dereniem. Piwo pasteryzowane, niefiltrowane.

Trochę o wyglądzie. Piwko rozlane zostało do buteleczki pojemności 375ml., która jest czarna, zmatowiona i ozdobiona wytłoczoną nazwę browaru. Rewers to do kopia etykiety, ale drukowana czarnym, błyszczącym lakierem, dzięki czemu wygląda na tłoczenie. Kapselek oczywiście firmowy. Rzeczona buteleczka zapakowana została do tekturowego pudełeczka, na którym umieszczono informację, że jest to edycja 2019. Po obu stronach pudełka napisano legendę skąd wziął się pomysł i jak uwarzono piwo ukryte w pudełku, zaś na rewersie opisano składniki i inne zawartości piwa.

Składniki: woda, słód jęczmienny jasny, ekstrakt słodowy, słód jęczmienny ciemny, owoc derenia (1,9%), chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu: 10,5% obj., ekstraktu: 36,6% wag. Warka do 02.04.2020r.

Barwa brunatna, zamglona, co widać wyłącznie podczas nalewania. W szkle jawi się jako nieprzenikniona czerń i jedynie na załamaniach widać jego rzeczywisty kolor.

Piana praktycznie nie istnieje. Owszem, są jakieś bąbelki, ale tworzą ledwie beżowy jednopęcherzykowy ring wokół szkła.

Nasycenie niskie.

Owocowo-winny jest zapach tego piwa. Czuć kawę, gorzką czekoladę i nuty dereniówki. Zapach jest tak intensywny, że czuje się niemal oleistą gęstość piwa.

Pierwsze wrażenie to stwierdzenie, że piwo rzeczywiście ma konsystencję syropu. Najpierw słodko-kwaśny smak owocu derenia. Bardziej słodki niż kwaśny. Po ułamku sekundy na języku i podniebieniu swój taniec rozpoczyna palonka i gorzka czekolada. Smaki mieszają się, przygasają, by co raz w inny sposób podkreślić swoje istnienie. Niemal niewyczuwalny alkohol po niedługim czasie zaczyna rozgrzewać policzki i nie wiem, czy to promile, czy też zawstydzenie, bo przecie taki trunek jest godny królów, a nie prostego leśniczego. Spożywanie takiego piwa to przyjemność sama w sobie, więc wybaczcie, ale nie będę dalej się rozpraszał tylko zatopię się w degustacji i pomyślę sobie cieplutko o tym, który tak dobre piwem raczył dla nas uwarzyć oraz małżonce, która monet sporo wydała dla mej przyjemności.

10 punktów.

Opinia: Capricorn
14/02/2020Kod, skład i parametry bez zmian.

Warka do: 01.10.2025.

Barwa czarna, nieprzejrzysta.

Piana ciemnobrązowa, cieniutka o drobnych pęcherzykach. Bardzo szybko zniknęła. Szkła nie zdążyła oblepić.

Nasycenie niewielkie.

Zapach w pierwszej chwili owocowy, ze śliwką i wiśnią na czele, a i rodzynki też są wyczuwalne. Czekolada i kawa oraz delikatna palonka. Dereń i owszem występuje, ale w odległym tle.

Smak na mój gust zdecydowanie za słodki i owa słodycz obecna jest przez cały czas konsumpcji. Do tego sporo śliwki i winogron oraz wiśni w czekoladzie. Delikatny kwasek derenia przechodzi w intensywną palonkę z kawą i gorzką czekoladą. Alkohol nieco gryzie w przełyku i solidnie rozgrzewa wnętrzności. Goryczka niewielka i bez mała skutecznie tłumiona jest słodyczą. Porter bez mała idealny, ale jak dla mnie za słodki i za ciężki. Piwo oleiste i degustacyjne.

Dam 9 punktów.

Opinia: Sten
31/12/2020

1)
Browar KORMORAN Sp. z o.o., al. Gen. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn.
encyklopedia/piwa/kormoran_cornus_lupus_z_dereniem.txt · ostatnio zmienione: 2021/01/01 12:14 (edycja zewnętrzna)