Kompania Piwowarska - Tyskie Klasyczne

Kompania Piwowarska S.A. Poznań.

„Warzone w 100% ze słodu. W rękach trzymasz Tyskie Klasyczne - piwo o wyważonym, pełnosłodowym smaku i aromatycznej goryczce, inspirowane czterema wiekami tradycji Browarów Tyskich.”

Skład: woda, słody jęczmienne (pilzneński i karmelowy) chmiel goryczkowy i aromatyczny, drożdże piwowarskie.

Zawartość alkoholu: 5,0%, ekstraktu: 11,0%.

Barwa złocista.

Piana biała, średnio obfita, opada do cienkiej, nietrwałej kołderki. Część osadza się na szkle.

Nasycenie średnio mocne.

Zapach chmielowy z nutami owocowymi.

Smak półwytrawny i jak dla mnie nazbyt wodnisty i lekko kwaśnawy. Owego pełnosłodowego smaku czemuś nie wyczuwam. Jest natomiast delikatna goryczka połączona z subtelnym owocowym posmakiem. Szczerze powiem, że spodziewałem się czegoś bardziej treściwego. Plusem jest nowa, zwrotna flaszka z wytłoczeniami browaru i podanie pełnego składu, co w piwach koncernowych jest rzadkością.

Dodam, że dostępne jest również w puszce.

6,5 punktu.

Opinia: Sten
06/07/2012



Do opisu encyklopedycznego dodam informację - pasteryzowane.

Piwo klarowne. Barwa jasnego bursztynu. Piana obfita, biała, drobna; wielce nietrwała. Opada szybko do nikłej bąbelkowatej obwódki. Nasycenie średnie. Zapach słodowy; czuć różne słody jęczmienne. W smaku piwo lekkie, a nawet wodniste. Czuć lekki kwasek i słabo słód. Goryczka jest, nawet trwała i wyraźna, co jest chyba jedynym pozytywnym elementem. Ogólnie to piwo sprawia wrażenie mocno niedopracowanego koncerniaka.

4,5 punktu

Opinia: j24
23/10/2012



Wersja puszkowa.

Parametry takie same, jak wersji butelkowej.

Klarowność, barwa, nasycenie i zapach - takie same.

Piana - opada szybciej (30 sekund i jej nie ma).

W smaku zbliżone - nie jest aż tak wodniste i słód jest lepiej wyczuwalny.

Ogólna ocena - podobna.

5 punktów tym razem.

Opinia: j24
23/10/2012



Nie wiem, czy to kwestia pragnienia, czy też piwo zostało poprawione i dopracowane, czy też trafiła mi się lepsza warka.

Jakoś tak dobrze mi dziś smakuje, poza tym:

Piana trwalsza; opada do porozrywanej, trwałej warstewki i obwódki. W smaku piwo lekkie. Nie jest jednak wodniste i kwaskowate. Czuć słód, a oprócz niego pojawiają się takie chmielowe, goryczkowe, bardzo przyjemne przebłyski.

Dziś śmiało mogę przyznać 7 punktów.

Opinia: j24
12/10/2013



Kod kreskowy 59013590144011).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Na tej wersji tyskiego mamy tylko etykietkę i krawatkę. Istotne informacje znajdują się w zasadzie tylko na etykiecie. Z lewej strony mamy wypisany składniki i krótką charakterystykę: „Piwo jasne, alk. 5,0% obj. Warzone w 100% na słodach jęczmiennych. Składniki: woda, słody jęczmienne (pilzeński i karmelowy), chmiel goryczkowy i aromatyczny, drożdże piwowarskie.”
Takie mydlenie oczu, ale niech im będzie. Po prawej stronie mamy trzy piktogramy które opisują czego mamy się spodziewać. Odpowiednio w kolejności jest oko, nos i ostatnie są usta. Producent pisze tak oto:
„Przelej Tyskie Klasyczne do szklanki i poznaj jego walory:
Jasnobursztynowy kolor, gęsta, biała piana
Ciepłe nuty słodowo-biszkoptowe oraz chmielowo-cytrusowe
Gładki smak, subtelna goryczka, nuty słodowo-karmelowe”

Cały ten opis na zwykłym Kowalskim musi robić wrażenie.

W modzie ostatnimi czasy jest narzekanie na jakość koncerniaków (piw z wielkich koncernów). Nie jestem wyjątkiem, uległem tej specyficznej modzie. Czy słusznie? Właśnie zamierzam zweryfikować swoje zdanie, przynajmniej po części, bo jak mniemam będzie to dłuższa seria.

Zapach. O dziwo to co piszą na etykiecie sprawdza się. Choć moim zdaniem aromat słodu i biszkoptu o którym mowa na butelce dominuje nie dając się przebić chmielowi.

Piana. Niezbyt gęsta, przez co po chwili pozostaje na powierzchni minimalny kożuszek. Kolor. I tutaj kolejny raz Kompania Piwowarska nie próbuje nas omamić swoją interpretacją, mają rację jasny bursztyn to jasny bursztyn.

Smak. Tutaj mnie nie omamią. Mam odmienne zdanie co do smaku. Goryczkę czuć po chwili. Jak sobie na nią poczekamy, ale jest bardzo subtelna. Jak wystraszona pensjonarka. Wspomniany smak słodów nie ratuje sytuacji, jest to bardzo zachowawcze piwo. Rzemiosło na skale setek tysięcy hektolitrów, co jest nawet zaletą, bo zawsze wiadomo czego można się spodziewać. Jak dla mnie Tyskie Klasyczne zasługuje na mocne 6 jako piwo, a jako przykład marketingu na 10.

PS. Informacja dla piwowarów domowych. Butelki po tym piwie idealnie się kapsluje.
PPS. Po dłuższej chwili pozostaje niemiły posmak w ustach, jakby… kleju.

Ocena 6.

Opinia: Śmietan
03/02/2014

1)
Kompania Piwowarska, ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań.
encyklopedia/piwa/kompania_piwowarska_tyskie_klasyczne.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/14 12:23 (edycja zewnętrzna)