Kompania Piwowarska - Książęce Porter

Kompania Piwowarska SA. Warzone i rozlewane w Browarze Tychy.

Porter Bałtycki, pasteryzowane.

W składzie wymieniono: woda, słody jęczmienne (20%): pilzneński, monachijski, karmelowy aromatyczny i palony, chmiel goryczkowy, chmiel aromatyczny odmian Lubelski i Marynka.

Alkohol 8% obj., ekstraktu: 20% wag. IBU-30. Warka do: 04.04.2020.

Barwa bardzo ciemna brązowa. Moja dość silna biurkowa lampka LED nie prześwieca przez ten trunek.

Piana koloru beż, niewielka, szybko zanika nie pozostawiając po sobie śladu. Nasycenie niewielkie.

W zapachu wyczułem przede wszystkim nutki karmelu i ciemnych słodów, lekką paloność. Moje niedoskonałe powonienie odnalazło jeszcze trochę czekolady deserowej i chyba wędzoną śliwkę, ale tego ostatniego nie jestem pewien.

W smaku wybija się na przód delikatny, nienachalny karmel, ciemne słody. Jakieś owocowe nutki (nie tylko ta wywąchana śliwka) ale nie do końca potrafię je nazwać. Lekki posmaczek kawy i bardzo zrównoważona goryczka, która przyjemnie drażni podniebienie dłuższą chwilę po wypiciu. Alkohol nie wyczuwalny ale działa!

Jak na porter jest moim zdaniem zbyt lekki i chyba nie całkiem bałtycki. Przynajmniej niezbyt przypomina mojego ukochanego Grand Imperial z Bielkówka. Może po leżakowaniu i refermentacji byłby lepszy?

Na dziś wart jest 6,5 punktu.

Opinia: Piotrek
01/05/2018Skład, parametry i warka te same.

Barwa brunatna z niewielkimi rubinowymi przebłyskami.

Piana beżowa, trochę większa od średniej o różnej wielkości pęcherzykach. Opadła szybko do porwanej opaski. Na szkle pozostawiła kilka niewielkich plamek.

Nasycenie z tych mniejszych.

Zapach początkowo lekko owocowy z suszoną śliwką i rodzynkami. Trochę kawy i czekolady oraz karmelu. W tle małe co nieco alkoholu.

Smak kwaskowy, kawowy. Suszona śliwka, rodzynki i wiśnia w alkoholu. Subtelna bardzo palonka i posmaczek karmelowych cukierków z niewielką słodyczą. Ciemne słody i średnia goryczka na finiszu. W przełyku czuć nieco gryzący alkohol, który zarazem nieźle rozgrzewa wnętrzności. Ciekaw jestem, jak to piwo będzie smakowało za dwa lata. Może się trochę uleży, bo na dzień dzisiejszy sprawia wrażenie nieułożonego.

6 punktów.

Opinia: Sten
08/06/2018Parametry bez zmian. Troszkę inna etykieta.

Warka do 11.11.2022.

Odczucia smakowe jak u poprzedników. Jednak ja ocenię na mocne 7.
Mi posmakowało. Polecam.

Opinia: filipesku
03/01/2021

encyklopedia/piwa/kompania_piwowarska_ksiazece_porter.txt · ostatnio zmienione: 2021/01/16 06:54 (edycja zewnętrzna)