Kompania Piwowarska - Książęce Jasne Ryżowe

Kompania Piwowarska S.A. Poznań.

„Jasne Ryżowe to specjalna kompozycja słodu pilzneńskiego, ziaren białego ryżu i unikalnej mieszanki aromatycznych chmieli. Ryż nadaje piwu lekkość, a chmiele wzbogacają bukiet o rześkie zielono - owocowe nuty dzięki czemu Jasne Ryżowe wyjątkowo orzeźwia i gasi pragnienie.” Pasteryzowane, edycja limitowana.

Skład: woda, słód jęczmienny pilzneński, ryż biały, chmiele goryczkowe i aromatyczne.

Zawartość alkoholu: 4,5%, ekstraktu: 11,0%.

Barwa słomkowa z tych jaśniejszych.

Piana śnieżno biała, dość obfita, grubo bąbelkowa, znaczy luźna. Znika w oczach. W połowie kufla pozostała porwana warstewka, w chwilę później już tylko pierścień wokół ścianki.

Nasycenie umiarkowanie średnie.

Zapach nawet przyjemny. Są owoce, nieco chmielu, odrobina słodu i ryżu.

Smak ciekawy. Subtelny kwasek z nienachalną goryczką. Do tego nuty owocowe z ryżowym posmaczkiem. Faktycznie jest orzeźwiające i całkiem przyjemne w degustacji. Wydaje mi się, że zrobi furorę w letnie upały, o ile oczywiście te będą w tym roku.

7,5 punktu.

Opinia: Sten
30/04/2013Kod kreskowy: 59013590245091).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Co prawda jest to przedstawiciel z bogatej rodziny Kompanii Piwowarskiej, ale na brak etykietek i tekstu na nich zawartych narzekać nie można. Zacznijmy od etykiety: „Książęce Jasne Ryżowe. Kolekcja specjalności. Piwo Premium. Edycja limitowana.” Co do 'Premium' to bym się jeszcze wstrzymał z wydawaniem wyroków. Kontra: „Jasne Ryżowe to specjalna kompozycja słodu pilzneńskiego, ziaren białego ryżu i unikalnej mieszanki aromatycznych chmieli. Ryż nadaje piwu lekkość, a chmiele wzbogacają bukiet o rześkie zielono-owocowe nuty, dzięki czemu Jasne Ryżowe wyjątkowo orzeźwia i gasi pragnienie.” Zielone nuty? Znaczy się, smak trawnika? Analizujmy dalej kontrę z trzema piktogramami: „1-4°C Optymalna temperatura serwowania. Idealnie gasi pragnienie. Spróbuj jeszcze Czerwonego Lagera, Ciemnego Łagodnego i Złotego Pszenicznego.” Dziękuję, wolę piwo. Na koniec krawatka z technikaliami: „Piwo jasne 11,0% wag., alk. 4,5% obj., pasteryzowane. Skład: woda, słód jęczmienny pilzneński, ryż biały, chmiele goryczkowe i aromatyczne.” Zapowiada się ciekawie.

Dzisiaj jest bardzo dobry dzień. Mój pies zdobył dyplom I stopnia z prób pracy. Czy książęce jest tak wyjątkowe? Nie, ale jestem ciekaw jak smakuje piwo z ryżem. Na wyjątkowe piwa przyjdzie czas później. Ciekawość przed wyjątkowością!

Zapach. Da się wyczuć przyjemne nutki chmielowe przeplatane delikatnie słodem. Bardzo pozytywnie.

Piana. Mniej pozytywnie. Biała, rzadka piana która szybciutko opada, nie tworząc nawet warstwy, tylko poszarpany w środku pierścień dookoła szkła. Absolutnie nie oblepia szkła.

Kolor. Piwo bardzo jasne, słomkowe. Klarowne.

Smak. Piwo lekkie w smaku, co akurat mi się podoba. Nie dzieje się może zbyt wiele, nie ma szału uniesień. Sytuację ratuje aromaty chmielowe. Ponadto pojawia się też nieco delikatnej goryczki tu i ówdzie. Minusem jest też moim zdaniem nieco za duża wodnistość pod koniec. Ryż który jest w zasadzie tematem przewodnim tego piwa nadaje mu na pewno lekkości, ale o 'zielono-owocowych' nutach nie ma mowy. Nie stwierdziłem. Dobre piwo na upały, fajny na pewno jest zastosowany aromatyczny chmiel.

Generalnie piwo jest niezłe, chyba najlepsze ze wszystkich Książęcych jakie dotąd piłem, dlatego z czystym sumieniem daję 7 punktów.

Opinia: Śmietan
04/05/2014Piwo już testowane.

Nowa szata graficzna, parametry bez zmian, drobne niuanse w składzie: woda, słód jęczmienny pilzneński, ryż biały (10%), chmiele goryczkowe i aromatyczne (kompozycja odmian T'n'T) oraz odmiany Marynka i Lubelski.

Zauważone niuanse: W zapachu sporo gotowanego ryżu, a w smaku wodniste i kwaskowe z wyczuwalnym ryżem.

Tym razem nie więcej , jak 6,5 punktu.

Opinia: Sten
16/09/2017

1)
KOMPANIA PIWOWARSKA S.A., ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań, Polska
encyklopedia/piwa/kompania_piwowarska_ksiazece_jasne_ryzowe.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/14 09:24 (edycja zewnętrzna)