Jako - Baca Mocny

Producent Jako z Kokanina - Polska

Zawiera słód jęczmienny.

Zawartość alkoholu: 6%.

Barwa złocista, nawet ładna.

Piana biała, jak mi się udało uchwycić. Zanika bez mała już w trakcie nalewania.

Nasycenie średnie do mocnego.

Zapach słodowy. Po podgrzaniu się piwa zalatuje nieco alkoholem. W smaku dominuje słód, klasyczna dla większości strongów słodycz (jak dla mnie nazbyt intensywna). Goryczka z tych słabszych. W sumie nic specjalnego. Wypić się da niby, ale można sobie darować.

4 punkty

Opinia: Sten
27/03/2012








Kod kreskowy: 59078048713151).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Z etykiety zerka na nas z szelmowskim uśmiechem baca. Ba! Nawet z krawatki tenże sam, albo jego brat bliźniak nam się uważnie przygląda. Na kontrze już nikt nam się nie przygląda, za to jest co nieco do poczytania: „Baca Mocny. Mądry BACA wzdy godoł: zelzyj se cłeku i krztoń popłuc cosem, bac ino sakramencko dobre piwa pić.” Ciekawe czy pisał to jakiś góral. Dalej czytamy: „BACA Mocny. Góralski charakter. Piwo jasne mocne. Alk. 6% obj. Zawiera słód jęczmienny.”

Wreszcie w domu! Plusem około świątecznych wojaży jest wejście w posiadanie kilku nowych piwek. Seria od Jako nie jest może wybitna, ale obowiązek kronikarski to nie żarty. Szczęśliwie to ostatnie moje spotkanie z Browarem Jako. Chyba, że coś w przyszłości uda mi się jeszcze z ich produktów zakupić.

Zapach. Nic poza aromatem słodu nie wyczuwam.

Piana. Miłe zaskoczenie. Biała, co prawda niezbyt gęsta, ale jest! Po chwili zaczyna zanikać, ale do pewnego momentu, pozostaje dwu – trzy milimetrowa warstwa. Nieśmiało oblepia szkło wraz z postępującym spożyciem.

Kolor. Nieco za jasne, coś między złotym, a żółtym. Klarowne.

Smak. Pierwszy o sobie daje znać aromat słodu, przez chwilę pojawia się delikatny kwasek oraz goryczka która pojawia się i znika. Zarówno słód jak i kwasek utrzymują się zasadniczo na tym samym poziomie, natomiast goryczka nabiera na intensywności w trakcie spożywania, ale nie spodziewajcie się cudów. Spodziewałem się gorszego piwa mając w pamięci Luzaka, a dostałem całkiem niezłe budżetowe piwo. Dobra alternatywa dla innych 'górskich' piw typu Harnaś czy Tatra.

Jak dla mnie zasługuje na 6 punktów.

Opinia: Śmietan
24/04/2014



JAKO Sp. z oo Kokanin, 62-817 Żelazków.

Piwo jasne pasteryzowane.

Najlepiej spożyć przed 06-03-2019 / 10:26.

Alk. 6% obj. Ekst. 12,0% wag.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Kolor. Złoty. Piana średnio obfita, zróżnicowana, biała. Opada dość szybko do śladowej warstwy. Zostawia nikłe ślady na szkle.

Nasycenie. Średnie

Zapach. Mało wyczuwalny, słodowy.

Smak. Goryczka śladowa, znikająca natychmiast. Trochę metalu i kwasku z alkoholem. Zupełnie bez wyrazu, takie do kiosku z piwem. Tak to jest jak poznaniacy udają górali, tacy górale nizinni. Wprawdzie nie trujące, a po ciężkiej pracy można spożyć.

3 punkty.

Opinia: Naj
10/09/2018

1)
JAKO Sp. z o.o., Kokanin 44, 62-817 Żelazków, Polska
encyklopedia/piwa/jako_baca_mocny.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:56 (edycja zewnętrzna)