Fortuna - Wiśniowa

Browar Fortuna Miłosław

Skład: słód jęczmienny jasny pilzneński, pszenica niesłodowana, chmiel aromatyczny odmiany Hallertau Tradition, chmiel goryczkowy odmiany Magnum, naturalny ekstrakt z wiśni.

Zawartość alkoholu: 5,3%.

Na początek reklama z kontry:

Jedyny w swoim rodzaju, wielowymiarowy smak piwo to zawdzięcza fermentacji w otwartych kadziach, właściwej odmianie drożdży, długiemu okresowi leżakowania i, co najważniejsze, niezwykłemu dodatkowi w postaci naturalnego ekstraktu z wiśni. Aromat wypełniają nuty wiśni oraz akcenty wina, migdałów i dębu. W smaku owocowa kwaskowość oraz słodycz nieco łagodząca chmielową goryczkę.

Powiem, że nijak to się ma do rzeczywistości.

Barwa landrynkowo wiśniowa.

Piana jasno różowa mało trwała. Opada do cienkiej, porwanej warstwy.

Nasycenie średnie.

Zapach znikomy, co nieco landrynkowej wiśni.

W smaku słodko kwaśne, z tym, że ta słodycz sztuczna wielce i mdława. Kwasek natomiast jakiś taki lekarstwowy. Kojarzy mi się z rozpuszczonym calcium. Goryczka faktycznie zredukowana do minimum, coś tam przez te mdło kwaskowe aromaty się próbuje przebić.

Nie polecam nawet miłośnikom piw z sokiem.

1 punkt

Opinia: Sten
25/07/2011



Kod kreskowy: 59027096152001).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Może nie będę Was zamęczać tym co jest na etykiecie, bo wszystko to znajdziemy na kontretykiecie. A znajdziemy na niej to: „Fortuna Wiśniowa. Jedyny w swoim rodzaju, wielowymiarowy smak, piwo to zawdzięcza fermentacji w otwartych kadziach, właściwej odmianie drożdży, długiemu okresowi leżakowania i, co najważniejsze, niezwykłemu dodatkowi w postaci naturalnego soku wyciśniętego z wiśni. Aromat wypełniają nuty wiśni oraz akcenty wina, migdałów i dębu. W smaku owocowa kwaskowość oraz słodycz nieco łagodząca chmielową goryczkę.” Zaraz się okaże, że moja recenzja sprowadzi się do przepisania doznań proponowanych przez producenta i wystawienie oceny. Dalej czytamy: „Wyjątkowe; radosne i orzeźwiające piwo. Hołd oddany tak popularnemu w Polsce owocowi – wiśni z sadu.” Czyli mam rozumieć, że piwo jako wyraz uznania wina z wiśni?

Ostatnia prosta w producenckim pisaniu: „Fortuna Wiśniowa to piwo dolnej fermentacji warzone przy użyciu naturalnych surowców, fermentowane w tradycyjnych, otwartych kadziach, długo leżakowane. Z czasem może pojawić się delikatne zmętnienie, będące wynikiem obecności naturalnego soku wyciśniętego z wiśni. Pasteryzowane. Zawiera: słód jęczmienny i pszenicę niesłodowaną. Alk. 5,1% obj.” Ja się pytam dlaczego nie ma w składzie, ani słowa o wiśni? Bać się i uciekać? Zobaczymy.

Swego czasu wspominałem, że rozpoczynam serię z piwami z Browaru w Miłosławiu. Jakoś się tak poskładało, że nic z tego nie wyszło. Jednak by nie być do końca gołosłownym biorę na tapetę Wiśniową Fortunę. Nie jestem co prawda wielkim miłośnikiem piw owocowych (czy też zawierających owocowe aromaty, ale recenzja rzecz święta.

Zapach. Dominujący zapach wiśniowego soku, nie ma co dyskutować. Pewnie niektórym może skojarzyć się z niezbyt kosztownymi winami.

Piana. W kolorze łapie się pod określenie róż. Dziwnie to wygląda, dlatego dobrze, że piana w tym piwie jest tworem stosunkowo nietrwałym.

Kolor. Co by nie powiedzieć to wygląda mi to na pospolite piwo z sokiem (dowolnym, byle w kolorze czerwonym).

Smak. Przyjemne zaskoczenie. Pierwszy dopada nas oczywiście aromat wiśni, który nie jest kwaśny jak się spodziewałem, a pozornie słodki. Wydaje się być słodkim w pierwszej chwili, ale okazuje się, że to tylko gra pozorów. Bardzo mi się to spodobało. Dalej jest wspominany na etykiecie kwasek. Jednak trwa on tylko chwilkę, by być zniwelowanym przez delikatną goryczkę. Gdyby nie wspomniana goryczka piwko piłoby się jak zwykły sok wiśniowy z gazowaną wodą mineralną. Ale czy to źle? Chyba nie. Mi smakuje, choć pewnie do niego nie wrócę z powodu który wspomniałem wcześniej. Zaryzykuję i powiem, że to damskie piwo.

Można mu dać zasłużone 8 punktów w skali.

Opinia: Śmietan
13/03/2014



Może dziś sprawdzę, albo i wypośrodkuję, ocenę tego piwa. Ma u nas 2 noty - dość różne. 1 i 8 punktów … :roll:

Piwo mętnawe. Barwa landrynkowo - wiśniowa. Piana dość obfita, o średniej grubości bąbelkach, jasno różowa. Nietrwała. Opada szybko do cienkiej warstewki, następnie obwódki i zaraz do zera. Nasycenie średnie. Zapach średnio intensywny. Dominuje aromat wiśniowy, w głębokim tle można wyczuć słód. W smaku dominuje sztuczny aromat wiśniowy, taki słodko - kwaskowaty. Elementy piwne (główne słód) mają trudno się przebić. Goryczka słaba, zaznaczona właściwie tylko. W sumie to taki wynalazek przesłodzony. Nie polecam.

2,5 punktu.

Opinia: j24
25/05/2014

1)
Browar „FORTUNA” Sp. z o.o., ul. Wrzesińska 24, 62-320 Miłosław, Polska
encyklopedia/piwa/fortuna_wisniowa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:55 (edycja zewnętrzna)