Fortuna - Czarny Smok

Browar „Fortuna” w Miłosławiu.

Piwo ciemne pełne.

Skład: słody jęczmienne (pilzneński, karmelowe), chmiel, karmel, cukier.

Z kontretykiety: „Piwo o głębokim ciemnym kolorze, pachnące chmielem, słodem i dymem o wytrawnym delikatnym goryczko-korzennym smaku. Gruba gęsta piana w kolorze jasno karmelowym cieszy oko do samego końca, zaś głębokie wysycenie przynosi orzeźwienie z każdym łykiem.”

I tu już bym mocno podyskutował nad treściami zawartymi na etykiecie. Piana owszem gruba i gęsta, jednak po chwili powstają jakieś wielkie w niej bąble powietrzne i znika dość szybko, nie ciesząc oka - nawet jednego.

Wysycenia nie zauważyłem, powiem, że jakby było gazu pozbawione.

Także samo niewiele ma wspólnego z wytrawnością. Zarówno karmel, jak i cukier sprawiają, że jest nawet jak dla mnie, zdecydowanie za słodkie.

Bo ja wiem jak zapunktować? 7 punktów to chyba aż nadto.

Opinia: Sten
15/03/2010Edycja Nostalgia - 2016

Uwarzone przez Browar Fortuna Sp. z o.o. 62-320 Miłosław, ul. Wrzesińska 24.

Nieco odmieniona etykieta i krawatka.

Piwo ciemne pełne. Pasteryzowane.

Składniki: woda; słody jęczmienne: pilzneński i palony; cukier; ekstrakt słodowy jęczmienny; chmiel Herkules; drożdże dolnej fermentacji.

Zawartość alkoholu - 5,6% obj, ekstraktu - 13% wag. Warka do 28.08.2017r.

Barwa czarna, pod światło przebłyskują rubinowe iskierki.

Piana drobna, gęsta, koloru ciemnego beżu, wpadająca w brąz. Pierwotnie wysoka o drobnych pęcherzykach, po chwili opada do milimetrowej kołderki. Nieśmiało pobrudziła szkło pojedynczymi plamkami.

Nasycenie niskie, choć na języku czuje się niejakie szczypanie w język.

Zapach słodowy z nutkami karmelu. Więcej odczuć węchowych nie zaznałem.

Smak słodowo-cukrowy z żelazistymi nutkami. Po chwili żelazo zanika, pojawia się palonka, znikomy kwasek i coś na kształt goryczki, ale tę można wyczuć jedynie siorbiąc pianę, więc jest to krótkotrwałe doznanie i bardzo ulotne.

Piwo z dodatkiem cukru, to coś za co powinno się rozstrzeliwać. Nie moja bajka, nie moja chemia i nie mój smak. Capricornowa ledwie wzięła do ust, a już powiedziała, że Czerwonego Smoka na bank nie kupi, choć stał obok i miała zamiar jutro zakupu dokonać.

Moja ocena to 4 punkty i to tylko za ładny kolor.

Opinia: Capricorn
04/01/2016

encyklopedia/piwa/fortuna_czarny_smok.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:55 (edycja zewnętrzna)