Efes Istambuł - Pilsener

Browar Anadolu Efes Istambuł Turcja

Skład: woda, słód jęczmienny, ryż, chmiel, przyprawy.

Zawartość alkoholu: 5%

Barwa ciemno słomkowa. Piana biała słabiutka, niknie w oczach, pozostaje mała otoczka przy ściance kufla. Nasycenie średnie.

Zapach słodowo chmielowy plus jakieś nuty owocowe.

W smaku wyczuwa się owoce w połączeniu z delikatną goryczką i kwaskiem i jeszcze coś, czego nie jestem w stanie zidentyfikować. W sumie ciekawe piwko do spróbowania.

7 punktów.

Opinia: Sten
22/01/2011











Kod kreskowy: 86905200199071).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Jak często w przypadku piw importowanych, możemy na opakowaniu znaleźć naklejkę importera. W tym przypadku na puszce. Możemy przeczytać: „EFES. Piwo jasne. Składniki: woda, słód jęczmienny, ryż, cukier, chmiel. 5% vol.” Cukier nie wróży powalającej jakości, ale z drugiej strony dodatek ryżu może nieco poprawić smak. Jeszcze taka mała ciekawostka. W opisie piwa (na puszce) w języku angielskim dodatkowo możemy przeczytać w składzie: „CO2. Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją.

Mam zamiar w dniu dzisiejszym popełnić recenzję podpierając się nieco wiedzą udostępnioną przez PSPD – Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Na swojej stronie internetowej owo stowarzyszenie udostępnia całkiem przyjemnie napisaną klasyfikację stylów piwnych. Padło na piwo tureckie. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Zapach. Słodowy aromat, niestety, ale z domieszką diacetylu jak mi się wydaje co powoduje, że piwo ma jakby maślany aromat. Gdyby był mniej intensywny, można by go pominąć.

Piana. O ile w pierwszej chwili było jej całkiem sporo, to moment później już jej nie ma praktycznie wcale.

Kolor. Można przyjąć, że jest bardzo jasne, cytrynowe, klarowne.

Smak. Nutki słodowe praktycznie niewyczuwalne, goryczka od chmielu delikatnie zaznaczona. Pojawia się tak jak w przypadku zapachu diacetyl, który jest co prawda dopuszczalny, ale ma dopełniać smaku. W tym przypadku nie ma zbytnio czego dopełniać. Piwo o średnim wysyceniu, jednak w stosunkowo szybko traci wysycenie, tracąc na atrakcyjności. Piwo które da się wypić, ale takie które można sobie spokojnie odpuścić.

Wedle mojej oceny zasługuje na 5 punktów.

Opinia: Śmietan
14/05/2014



Nieco odmieniona wersja pod nazwą Efes Pilsen. Ale nie jestem pewien czy to Pilsen nie wynika z faktu, iż to nazwa lokalna, nieeksportowa.

Producentem nieodmiennie jest Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş., İstanbul, Turcja. Kod kreskowy: 86905202584052).

Piwo jasne.

Puszeczka niewielkiej pojemności bo tylko 250 ml, w związku z tym - mikroskopijne literki we wszelakich adnotacjach. Udało mi się przetłumaczyć taki skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże i CO2.

Alkohol 5,0% obj. Warka do 18 kwietnia 2024.

Piwo klarowne, barwa jasnosłomkowa.

Piana początkowo obfita i drobnopęcherzykowa opada do pierścienia przy ściankach szklanki, nieco znacząc szkło drobnymi kłaczkami.

Nasycenie średnie.

Zapach słodowy, rzecz dziwna spowodował u mnie potężne kichnięcie, jakbym był nań uczulony. A nigdy nie byłem.

W smaku bardzo delikatnie słodowe z dobrze zrównoważoną, nienachalną goryczką,

Jak dla mnie nieco lepsze od naszych krajowych koncerniaków. Po prostu smakowało mi. Dlatego oceniam je wyżej niż krajową produkcję od molochów piwowarstwa.

7,5 punktu.

Opinia: Piotrek
14/11/2023

1)
ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SANAYİİ A.Ş., ESENTEPE MAH. ANADOLU CAD. NO:3, İSTANBUL
2)
Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş., Fatih Sultan Mehmet, Balkan Cd. Buyaka No:58 E Blok, Tepeüstü/Ümraniye 34771 İstanbul.
encyklopedia/piwa/efes_istambul_pilsener.txt · ostatnio zmienione: 2023/11/14 17:18 (edycja zewnętrzna)