Doctor Brew - 27,5 Russian Imperial Stout

Wyprodukowano na zlecenie Doctor Brew, Wrocław.

Piwo niepasteryzowane i niefiltrowane, refermentowane w butelce.

Skład: woda; słody jęczmienne: Pale Ale, karmelowy, czekoladowy; ekstrakt słodowy; chmiele: Magnum, Chinook, Saaz; drożdże.

Zawartość alkoholu: 12,5% obj., ekstraktu: 27,5% wag., IBU-85.

Barwa bez mała czarna z niewielkimi rubinowymi przebłyskami.

Piana beżowa, nad wyraz obfita o konsystencji ubitego białka. Zajęła po nalaniu ok. 90% szklanki. Bardzo szybko zredukowała się do porwanej warstewki. Szkła nie oblepiła.

Nasycenie znikome.

Zapach kawy, mlecznej czekolady oraz niewielkiej palonki. W tle nieduży alkohol.

Smak na początku kawowy z odrobiną kwasku. Następnie mleczna czekolada z nutkami karmelu. Trochę ziółek i likierowy, zdecydowanie za słodki alkohol, który fajnie rozgrzewa wnętrzności. Goryczka niewielka i bez wątpienia nie ma tych 85 IBU. Wyczuwa się w niej nuty palone i ziołowe. Szczerze powiem, że spodziewałem się znacznie bardziej wyrazistego RIS-a, a w nim wszystko jakieś takie niedokończone. Zły nie jest niby, ale choćby do dobrego nieco mu brakuje.

Nie więcej, jak 6 punktów.

Opinia: Sten
25/12/2016Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane, refermentowane w butelce.

Składniki: woda, słody jęczmienne, ekstrakt słodowy, chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu: 12,5% obj., BLG: 27,5. Warka do 04.11.2017r.

Barwa niemal czarna. Jedynie przy dnie widać rubinowo brunatne przebłyski. Jest też i trochę osadu w formie jakby okruchów, czy też drobniutkich trocinek.

Piana beżowa wpadająca w brąz. Bardzo gęsta i trwała, choć niewysoka. Równiuteńką warstwą ubrudziła szkło.

Nasycenie niewysokie.

Zapach bardziej niż przyjemny. Czuć pestkowość wiśni, kawę, gorzką czekoladę.

W smaku rewelacyjna kompozycja wiśni, czekolady i trwała pestkowa goryczka. Kolejny łyk i znowu owoce z czekoladą. Tym razem na podniebieniu czuć miłą słodycz i lekki kwasek. Co ciekawe, nie czuć w ogóle alkoholu. Wypadało by jakoś podsumować to, co mi się przydarzyło. No cóż, przez chwilę byłem w piwnym niebie. Warto było poczekać…

10 punktów.

Opinia: Capricorn
29/04/2018

encyklopedia/piwa/doctor_brew_27_5_russian_imperial_stout.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:54 (edycja zewnętrzna)