Ciechan - Grand Prix

Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., Browar Ciechan.

American India Pale Ale.

Grand Prix jest wyróżnieniem dla najlepszego piwa Pierwszego Warszawskiego Konkursu Piw Domowych.

„Polecam piwo, które uwarzyłem w Browarze Ciechan ściśle według swojej receptury. Laureat I Warszawskiego Konkursu Piw Domowych - Czesław Dziełak.”

Widzę, że Pan Czesław ostatnio furorę robi, zresztą w pełni zasłużoną. W piątek też przecież była premiera jego piwa, które wygrało na żywieckiej Birofilii.

Skład: woda; słody: Pilzneński, Pszeniczny, Monachijski, Karmelowy 120EBC; chmiele: Magnum, Columbus, Simcoe, Citra, Amarilla, Centenial.

Zawartość alkoholu: 5,4%, ekstraktu: 15,5%.

Barwa pomarańczowo-miedziana, mętnawa.

Piana kremowa, dość obfita i stosunkowo gęsta. Opada dostojnie do cieniutkiej, nieco porwanej kołderki. Ładnie oblepia szkło.

Nasycenie średnie.

Zapach intensywnie żywiczny z wyraźnymi cytrusami i subtelną nutą słodową.

Smak wręcz boski. Początek lekko słodki, przechodzi w świetnie wyważone cytrusy podkreślone ociupiną ulotnego kwasku. Po krótkiej chwili dochodzą przepyszne nuty żywiczne, przez które nieśmiało przebija się słód. Finisz to pieszcząca wielce przyjemnie podniebienie goryczka. Prawdziwe niebo w gębie. To piwo koniecznie trzeba spróbować. Polecam.

W pełni zasłużone 10 punktów.

Opinia: Sten
08/12/2013Piana jasno kremowa. Redukuje się szybko do cienkiej kołderki; rwie się, następnie pozostaje już tylko opaska wokół kufla.

Kolor, nasycenie jak wyżej (opinia Stena). Piwo mętne. Widoczny drożdżowy osad.

Zapach: sosnowe nuty, połączone z jeszcze jakimś wielce przyjemnym aromatem -jakby ziołowym. Czuć też karmel.

Smak: początkowo uderzenie owoców tropikalnych połączonych z delikatną karmelową nutką, zaraz potem żywica wraz ze sporą goryczką. No i co tu się dużo rozpisywać – jest goryczka, jest „sosenka”. Klasyka gatunku.
Mocna goryczka, pozostająca długo na podniebieniu, chlebowy posmak.

Za naprawdę ciekawy smak (połączenie 'sosen', goryczki, delikatnych karmelowych nut z czymś jeszcze - jakby ziółkiem czy też kwiatem) przyznam pół punktu więcej.

8 punktów.

Opinia: moondriver
30/04/2014

encyklopedia/piwa/ciechan_grand_prix.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:54 (edycja zewnętrzna)