Butautų - Dvaro J.O. Boiko Alus

Butautų Dvaro Bravoras, Litwa.

Piwo niefiltrowane, niepasteryzowane.

Skład: woda, słód jęczmienny, słód żytni, drożdże górnej fermentacji, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5%.

Barwa pomarańczowa, mętna.

Piana biała, cienka i mało trwała. Po kilku łykach pozostaje opaska i tak jest do końca.

Nasycenie umiarkowanie średnie.

Zapach razowego chleba z odrobiną drożdży i jęczmienia.

Smak nieco wodnisty. Czuć żytko chlebowe, nieco kwaskowości owocowej, jakieś przyprawy, moim zdaniem korzenne. Goryczka wielce subtelna ale długotrwała. Po ogrzaniu się piwa, o co dziś nie trudno, pojawia się drożdżowy posmaczek.

Spróbować niby można, ale piwo w sumie przeciętne.

6,5 punktu.

Opinia: Sten
20/08/2012J.O. Boiko Alus to piwo pochodzące z Litwy i testowane już przez Stena. Producentem jest Taruškų alaus bravoras, który ma w ofercie jeszcze kilka ciekawych piw w tym dwa z konopi :-)

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Na stronie producenta widnieje informacja, że piwo zawiera również słód żytni, jednak na rewersie butelki nie ma o tym wzmianki.

Zawartość alkoholu: 5%

Barwa rzekłbym bursztynowo-miodowa, jasna. Piwo jak przystało na niefiltrowane i niepasteryzowane, jest mętne i wyraźnie widać drobinki zawieszone w płynie.

Piana (tu różnię się do Stena) koloru ciemnego beżu. Początkowo wysoka na ok. dwa palce, jednak zanim zdążyłem ją opisać praktycznie zredukowała się do opaski i kilku wysepek. Na szklance nie zostawiła po sobie ani śladu.

Nasycenie niespecjalne. Średnie to nieco za dużo, a słabe za mało…

Zapach podobał się szczególnie Capricornowej niewieście. Wyczuwała w nim orkiestrę słodów, zaczyn chlebowy i goździki a nawet muszkat.

W smaku również wyraźnie czuć słód, lekki kwasek i coś na kształt… zacieru ;-) Przyjemne i orzeźwiające, choć dla mnie mało goryczki. Musiałem sobie pozostawić piwo w ustach dość długo, by poczuć ją w reszcie gdzieś w tle. Goździki gdzieś tam w tle dają o sobie znać.

Podsumowując rzeknę, że to piwo damskie. Lekkie i orzeźwiające, miłe w smaku, choć dla lubiących poczuć goryczkę będzie niespecjalne. Ja oceniłbym nieco niżej, ale Capricornowa pod groźbą zagonienia mnie do odkurzacza wymogła mocne 7,5 punktu.

Opinia: Capricorn
15/11/2014

encyklopedia/piwa/butautu_dvaro_jo_boiko_alus.txt · ostatnio zmienione: 2020/10/29 13:55 (edycja zewnętrzna)