Bojanowo - Bojan Wielkopolskie

Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., Browar Bojanowo.

Piwo jasne pełne typu lager.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5,0%, ekstraktu: 12,1%.

Barwa starego złota, subtelnie bardzo mętnawa.

Piana cieniutka. Szybko się porwała do minimalnych wysepek, po chwili pozostał po niej już tylko pierścień wokół szkła. Małe co nieco osiadło na ściance.

Nasycenie średnie.

Zapach mało ciekawy. Słód o dziwnym aromacie zmieszany z gwoździami żelaznymi.

Smak intensywnie słodowy z lekkim pieczywkiem i ze sporym kwaskiem na początku konsumpcji. Po chwili pojawiają się nutki owocowe i nieco ziemistości. Chmiel słabiutki i takaż też goryczka. Fakt, że to pierwsza warka i pewnikiem prototypowa, ale generalnie wydaje mi się, że nie do końca dopracowana. Mam nadzieję, że kolejne będą lepsze.

Póki co 5 punktów.

Opinia: Sten
02/11/2013Moje wczorajsze dziewicze spotkanie z piwem z Browaru Bojan (Bojan Black IPA) przebiegło w zadowalający sposób. Jestem jednym słowem ukontentowany. Dziś spodziewam się jednak czegoś 'dla siebie', gdyż dziś na rozkładzie lager. Mam nadzieje, że mnie nie zawiedzie.

Zapach. Przy wąchaniu butelki poczułem wyraźny aromat drożdży. Ale to tylko chwilowe odczucie. Po przelaniu do pokala czuję tak jakby brzoskwinie, czy też może zielony jeszcze jęczmień, taki z 'mleczkiem'. Do tego… to głupio zabrzmi pył zbożowy. Taki zatykający zapach, charakterystyczny dla żniw. Generalnie bardzo ciekawy i na swój sposób przyjemny zapach na to piwo. Piana. Nie wiem czy za ostrożnie nalałem, ale nie wytworzyła się zupełnie. Kolor. Niezbyt ciemny bursztyn. Przyjemny dla oka, klarowny. Smak. Tak jak pisałem przy zapachu tak tutaj wyczuwam ten niedojrzały jeszcze jęczmień. Pojawia się delikatna goryczka. Jednak coś wydaje mi się, że z moim egzemplarzem jest nie tak. Mało gazu i smak jakiś taki dziwny. Gdybym miał teraz oceniać to piwo to dałbym 6. W gruncie rzeczy jest nijakie, takie jakich wiele na rynku, ale tak jak mówię, coś chyba z nim jest nie do końca w porządku. Z ostateczną oceną wstrzymam się.

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Producent na etykiecie pisze tak oto: „Bojan Wielkopolskie. Browar Wielkopolski w Bojanowie. Piwo typu Lager z Browaru w Bojanowie. Browar Bojanowo to browar wielkopolski, który powstał w 1881 roku. Od zawsze był dumą swojego regionu. Po wielu latach przerwy wznowił swoją działalność i znów waży znakomite piwa.” Leniwie. Gdyby nie 'lager' i 'Wielkopolskie' etykieta byłaby taka sama jak w przypadku Black IPA. Na kontrze możemy przeczytać: „Był czas w historii naszego narodu, który wzbudza podziw całego cywilizowanego świata, kiedy honor był ważniejszy od życia. Był czas chwały i niewyobrażalnych zwycięstw. To był czas HUSARII.„ Identycznie, nic się nie zmieniło. Pozostaje nam tylko zgłębienie składu, który strzelam w ciemno jest nieco inny: „Alk. 5,0% obj. Ekst. 12,1% wag. Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.” Nie myliłem się inny. Ale spotkamy się jeszcze.

Kod kreskowy 59059126500511).

Ocena 6, jednak do weryfikacji.

Opinia: Śmietan
23/01/2014Piwo klarowne, choć pływają w nim drobne kłaczki. Barwa ciemno złocista. Piana biała, skromna, drobna i nietrwała. Opada w minutę do nikłej, porwanej warstewki, a następnie obwódki - obecnej aż do końca spożywania. Pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach słaby i bez rewelacji. Czuć słód. W smaku piwo lekkie. Dominuje słód z nutą chlebową. W miarę picia można też wyczuć nutę ziołowo - owocową i nieco kwasku. Goryczka pojawia się czas jakiś po przełknięciu. Jest wyraźna, solidna, przyjemna i trwała. W sumie piwo niezłe, choć mogłoby być lepiej dopracowane.

Zasłużyło na 6,5 punktu.

Opinia: j24
09/11/2015

1)
I jak przy Bojan Black IPA tak i tutaj kod kreskowy wskazuje: BROWAR CIECHAN Sp. z o.o., ul. Traugutta 7, 59-600 Lwówek Śląski, Polska.
encyklopedia/piwa/bojanowo_bojan_wielkopolskie.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:53 (edycja zewnętrzna)