Bojanowo - Bojan Black IPA

Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., Browar Bojanowo.

Skład: słody jęczmienne: monachijski, pale ale, karmelowy; chmiel.

Zawartość alkoholu: 6,0%, ekstraktu: 14,0%.

Barwa miedziano-rubinowa. Moim zdaniem zdecydowanie za jasna jak na piwo, które ma w nazwie „black”.

Piana ciemnokremowa, cieniutka. W połowie kufla zniknęła. Nieco zostało na szkle.

Nasycenie słabiutkie, ale nawet podpasowało do tego piwa.

Zapach leciutko palony z takąż żywicą i cytrusami. W dalekim tle odrobina karmelu.

Smak przyjemnie goryczkowy. Da się wyczuć też sosenkę i cytrusy oraz małe co nieco palonego słodu i nieco więcej karmelu, który na finiszu tłumiony jest ponowną dawką intensywnej, garbnikowej wręcz goryczki. Bardzo fajne piwo. Pije się nad wyraz przyjemnie i jakby z nazwy wyciąć to nieszczęsne „black”, byłaby to super IPA.

Za drobne uchybienia (nazwa, piana) tylko mocne 8 punktów.

Opinia: Sten
01/11/2013



Kolejna IPA którą będę miał okazję pić. I kolejny raz z browaru którego nie znam – Browar Bojan. Jestem jednak spokojny o jakość, bo niejako gwarantuje ją marka Browary Regionalne Jakubiak który ma pod swoim nadzorem m.in. Ciechana czy Lwówek. Zobaczymy co się z tego urodzi.

Zapach. Wyraźnie wyczuwalny karmelowy zapach, po chwili da się wyczuć aromat świeżego chmielu. Przyjemny zapach.

Piana. Gęsta beżowa, utrzymuje się pewien okres by opaść do poziomu dwóch do czterech milimetrów.

Kolor. Zdecydowanie ciemne, ale nie czarne. Powiedziałbym bardzo ciemna czekolada.

Smak. Bardzo trudny do identyfikacji. Przy pierwszym łyku chciałem krzyknąć Palone! Później Stout! Żeby na koniec powiedzieć Porter. Ale to ani jeden z tych smaków. Dominuje w zasadzie goryczka słodu, by po chwili uderzyć z zacietrzewieniem goryczką chmielu. Pozostawia na języku przyjemną i długotrwałą gorycz. Dobre, ni pies, ni wydra. Ni to stout, ni to porter. Lżejsze od tego pierwszego, a od drugiego ma mniej alkoholu. Dla mnie mocne 8, ale głównie dlatego, że nie jestem wielkim fanem IP. :-)

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Producent na etykiecie pisze tak oto: „Bojan Black IPA. Browar Wielkopolski w Bojanowie. Piwo typu India Pale Ale z Browaru w Bojanowie. Browar Bojanowo to browar wielkopolski, który powstał w 1881 roku. Od zawsze był dumą swojego regionu. Po wielu latach przerwy wznowił swoją działalność i znów waży znakomite piwa. Bojanowo i Bojanowo, ale czy warzy dobre piwa to się jeszcze okaże. Czekają mnie jeszcze dwa inne piwka z tego browaru, ale jakoś jestem spokojny o ich jakość. Na kontrze możemy przeczytać: „Był czas w historii naszego narodu, który wzbudza podziw całego cywilizowanego świata, kiedy honor był ważniejszy od życia. Był czas chwały i niewyobrażalnych zwycięstw. To był czas HUSARII.” Tekst rodem z ulotki propagandowej Młodzieży Wszechpolskiej. Ale co prawda to prawda. Pozostaje nam tylko zgłębienie składu: „Alk. 6,0% obj. Ekst. 14,0% wag. Skład: woda, słody jęczmienne: monachijski, pale ale, karmelowy, chmiel.” Amen.

Kod kreskowy: 59059126500681).

8 punktów.

Opinia: Śmietan
22/01/2014



Piwo klarowne. Barwa bardzo ciemnej kawy, prawie że czarna; pod światło prześwitują rubinowe przebłyski. Piana niezbyt obfita, drobna, beżowa. Nietrwała. Opada szybko do cienkiego kożuszka; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie niskie do średniego. Zapach niezbyt mocny. Czuć słód, słabiej palony słód, owoce cytrusowe i karmel. W smaku piwo złożone. Pierwsze wrażenie - piwo lekkie, nawet wodniste. Dominują ciemny i palony słód oraz karmel. Następnie prym wiodą owoce cytrusowe oraz w tle nuta żywiczna. W kilka sekund po przełknięciu pojawia się mocna, agresywna wręcz i bardzo długo pozostająca na podniebieniu goryczka. W sumie piwo ciekawe i oryginalne - trudno mi je porównać z wypitymi do tej pory.

Dlatego asekuracyjnie dam notę 7,5 punktu.

Opinia: j24
20/09/2014

1)
BROWAR CIECHAN Sp. z o.o., ul. Traugutta 7, 59-600 Lwówek Śląski, Polska.
encyklopedia/piwa/bojanowo_bojan_black_ipa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:53 (edycja zewnętrzna)