Amber - APA

Uwarzone przez Browar Amber.

Nie jestem pewien, ale na rewersie napisano „Pomorskie Święto Piwa”1), więc domyślam się, powstało na tą specjalną okazję.

Piwo jasne, pasteryzowane, niefiltrowane.

Zawartość alkoholu 5,2%, ekstraktu 12,1% wag. IBU 35-40.

Składniki: woda; słody: pale ale, jasny typu pilzneńskiego; chmiele chinook, cascade, citra, simcoe; drożdże własnej stacji propagacji.

Piana biała, wysoka i gęsta. Szybko opadła prawie do zera. Pozostały jedynie niewielkie wysepki i ślady na szkle. Pod koniec pozostaje ledwie słabo zaznaczony ring wokół szkła.

Barwa słomkowa, zamglona.

Nasycenie średnie.

Zapach cytrusowo żywiczny z domieszką słodu.

Smak lekko kwaskowaty, orzeźwiający i lekko słodowy. Goryczka niezbyt intensywna, ale wyczuwalna i przyjemna w smaku. Po chwili pojawia się żywica i grejpfrucik, które powodują całkiem miłe drętwienie ust. Po ogrzaniu pojawia się nieco więcej słodu, ale nie zmienia to przyjemności degustowania. Wspomniana wcześniej goryczka delikatnie pieści podniebienie do samego końca.

Podsumowując wypada powiedzieć uczciwie, że piwo nie jest złe. Jest wręcz dobre, choć ta szybko znikająca piana w połączeniu z niezbyt intensywną goryczką jest w moim odczuciu pewną wadą. Natomiast plusem ogromnym jest to, że nie czuć ani trochę wodnistości, a wręcz przeciwnie. Jest to dobrze skomponowane orzeźwiające i przyjemne w smaku piwo.

Smak na 9 punktów, ale za niewielki deficyt goryczki daję 7,5 punktu.

Opinia: Capricorn
10/11/2016Ostatnio kilkakrotnie konsumowałem Amber APA, a że nie wracam do piwa nijakiego to znaczy że mi podchodzi. Z ciekawości zajrzałem do encykliki jak tam stoi, no i stoi przyzwoicie, bo bodaj na 7,5. Ja tam z Caprim chandryczyć się o 0,5 pkt nie zamierzam, ale w jednym aspekcie doznania nasze są tak odmienne, że może ktoś z Ambera przeczytał tę recenzję i piwo poprawili. O pianie się nie wypowiem bo wszystkie pobierałem z gwinta, o barwie też zamilczę, bo po interwencjach okulistów mój odbiór barw odbiega od przeciętności, na cytrusach, żywicach i chlebkach po prostu się nie znam, ale goryczkę to potrafię docenić i ocenić. A niedostatek goryczki w ocenie V-ce Mistrza zaowocował poważną korektą końcowej oceny. Dla mnie ta goryczka jest świetnie wyważona - mocna i zdecydowana, długo drażniąca receptory, ale nie nachalna czy prostacko gorzka. Dlatego może warto by nasi degustatorzy pochylili się z uwagą nad kufelkiem Amberowej APY?

Opinia: góral bagienny
23/11/2017

1)
AMBER FEST to największa w Polsce Północnej biesiada dla wszystkich smakoszy piwa i produktów regionalnych. Piwo z Browaru Amber, stoiska z lokalnymi produktami najwyższej jakości, wypiek chleba, pokazy warzenia piwa oraz live cooking, animacje dla dzieci to atrakcje, których nie możesz przegapić. Gdańskie święto piwa na Stadionie Energa Gdańsk jest jednym z najważniejszych wydarzeń w trójmiejskim kalendarzu imprez, dostrzegane jest również na arenie ogólnopolskiej. W tym roku odbyło się 10 września. Strona Amber Fest->
encyklopedia/piwa/amber_apa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:52 (edycja zewnętrzna)