Żywiec - Specjal Jasny Pełny

Grupa Żywiec, dawniej EB Elbląg.

Zawiera słód jęczmienny.

Zawartość alkoholu: 6,0%.

Barwa ciemno słomkowa. Piana biała, cienka, zanika prawie do zera. Nasycenie średnie. Zapach lekko chmielowy i nic więcej.

W smaku melanż słodowo chmielowy. Jak dla mnie zbyt wodniste jak na te swoje 6%. Goryczka jakaś taka złamana i bez wyrazu.

Pamiętam to piwo z przed lat i niestety z każdym rokiem jest jakby gorsze, no albo mi się smak zmienia.

5 punktów.

Opinia: Sten
09/02/2011









Nieco zmieniony wygląd puszki.

W składzie oprócz słodu podali jęczmień oraz informację, że piwo jest pasteryzowane. Reszta - bez zmian.

Piwo prawie klarowne. Pływają w nim drobne kłaczki. Barwa ciemno słomkowa. Piana biała, drobna, średnio obfita. Niezbyt trwała. Opada do nikłej obwódki, a później do zera. Nasycenie średnie. Zapach jakiś taki z lekka nieświeży i niezbyt przyjemny. Czuć chmiel, słód i alkohol. W smaku piwo lekkie, nawet wodniste. Czuć słód i lekki kwasek, a także dolany na rympał alkohol.

Goryczka zaznaczona, choć ma trudności z przebiciem się w smaku. Za to nawet dość trwała i przyjemna. W sumie to żaden specjał. Nie polecam.

4 punkty to max.

Opinia: j24
27/07/2013









Niespodziewane przyjemności cieszą podwójnie. Znaczy z Kaszub znajomy przyjechał i mnie nawiedził. Przywiózł dwa czteropaki - Specjal jasny pełny, oraz pstrągi wędzone cztery w paczce. Zawinięte ładnie i pachnące. Śliczne takie… Tak sobie pomyślałem, że recenzji pstrągów czytać nie chcecie to cokolwiek o piwie skrobnę może.

Piwo z Grupy Żywiec, w puszce niestety. Kolor piwo ma jaśniejszy niż wcześniej opisywany Carlsberg. Bladożółty, ciemniejszy niż słoma, ale niewiele. Klarowne i czyste. Pianka rzadka, pierwotnie szybko się uniosła osiągając około 3 centymetry, jednak szybko opadła do ok. 0,5cm Do momentu rozpoczęcia degustacji, czyli po ok. trzech minutach więcej nie opadła. Po wypiciu łyka utworzyła na ściance szklanki wyraźny pierścień, potem drugi i trzeci, na więcej jej nie starczyło niestety. Po pięciu minutach pęcherzyki gazu sa prawie niedostrzegalne.
W zapachu lekko wyczuwalny alkohol i chmiel. W ogóle zapach niezbyt intensywny. Smak, no cóż… Nie urywa zadu. Wyczułem posmak jakby żelaza, który zabił skutecznie pozostałe smaki. Owszem, czuć słodycz, chmiel, ale niestety nic więcej. Goryczka prawie nie wyczuwalna w czasie picia. Smak pojawia się dopiero po chwili, kiedy znika z języka rdza 8-O

Gwoli rzetelności uzupełniam informację, że w skład wchodzi słód jęczmienny i jęczmień, którego zabrakło w recenzji j24. Ma 6% i jest pasteryzowane.
Prawdę mówiąc piwo nadaje się do marynat jak najbardziej. Do spożycia… no cóż, po schłodzeniu na granicy pijalności traci się ów żelazisty posmak, choć wówczas piana praktycznie się nie wytwarza.
Podwójna przyjemność cieszy, bo (jak mawiali starożytni rolnicy) piwu darowanemu nie zagląda się w kufel, po drugie mam zarąbiste pstrągi do testów, co one po kaszebszcze gaworzyły płetwami i to mnie najbardziej raduje.

Przykro mi, ale nie dam więcej niż 3 punkty z plusem.

Opinia: Capricorn
05/05/2014



Zupełnie niespodziewanie i bez okazji zostałem obdarowany flaszeczką piwka, za którym specjalnie nie przepadam. Ale postanowiłem bohatersko je przetestować, żeby się dowiedzieć dlaczego nie przepadam…

„Piwo jasne, alk. 6% obj., zawiera słód jęczmienny i jęczmień, pasteryzowane.” to z kontretykiety.

Generalnie wrażenia poprzednich testerów co do koloru, piany są takie same jak moje. Jednak smak wersji butelkowej wyraźnie się różni od opisywanych wersji w puszkach. Wyraźnie wyczuwalna goryczka, długo utrzymująca się na podniebieniu i języku, słodkich smaków i posmaków brak (takoż żelazistych, które wyraźnie z puszki musiały pochodzić). Lekki kwasek, którego wrażenie potęguje dość silne nasycenie poszczypujące uroczo w język. Wyraźne nutki chmielowe i zupełnie brak smaku alkoholu, przez co lekki „szmerek” po wypiciu jest dla mnie zaskoczeniem (czyżbym się starzał???!).

Za co więc nie lubię tego piwa? No za nieznośną lekkość. Jako miłośnika piw ciężkich powinniście mnie zrozumieć. Stanowczo zawartość ekstraktu na poziomie 12,5% wag. to trochę dla mnie za mało. Chyba też brak (lub jest go za mało) smaku słodu w piwku.

Podsumowując nie jest tragicznie złe, można wypić (np. w upały lub przy grillu - zwłaszcza gdy tłusto i pikantnie grill nas raczy).

Jednak na więcej niż 5 punktów moim zdaniem nie zasłużyło.

Opinia: Piotrek
24/09/2014



Edycja limitowana. Warzone i rozlewane w Browarze w Elblągu. Kod: 59006990000991).

Najlepiej spożyć przed 07.10.17

„Legenda Północy o gościnnej Iławie…”

Piwo jasne pasteryzowane.

Alk 6% obj.

Składniki: Woda, słód jęczmienny, kukurydza, jęczmień, ekstrakt chmielu i chmiel.

Wartość energetyczna (!!) w 100 ml 194kJ/46kcal.

„Specjal to piwo warzone według sprawdzonej receptury w Browarze w Elblągu, którego tradycje piwowarskie sięgają 1872 roku. Bogaty szlachetny smak i wyraźna goryczka sprawiają, że Specjal to od lat ulubione i cenione piwo na Północy”

Barwa: słomkowa, lekko bursztynowa. Klarowne.

Piana prawie biała, z odcieniem beżowym, drobna, utrzymuje się długo, pozostawiając gruby kożuszek. Prawie bez śladów na szkle (ale szkło nietypowe…).

Nasycenie bardziej niż średnie.

Zapach. Bardzo nieznaczny, owocowo-chmielowy.

Smak. Nieznaczny kwasek jakby ze świeżych owoców. Goryczka nieznaczna i znikająca. W sumie bez wyrazu. Może i legenda pół (½) nocy… Ale na wieczór trochę mało. Osobiście wolę w piwie piwo, zamiast legendy…

5 punktów.

Opinia: Naj
22/05/2017















Testowany wielokrotnie Specjal Jasny Pełny z serii Legenda Północy,

tym razem w wersji puszkowej. Nic się nie zmieniło, więc i ocena ta sama. Dla statystyki dodaję wygląd puszki i legendy…

Opinia: Capricorn
28/05/2017



Piwo klarowne. Barwa ciemno słomkowa. Piana średnio obfita, biała, drobna. Opada w kilka minut do warstewki; trochę oblepia szkło. Nasycenie średnie. Zapach niezbyt mocny. Czuć słód i w tle alkohol. W smaku piwo lekkie i trochę wodniste. Czuć słód, nutę kukurydzianą i dolany na rympał alkohol. Goryczka słaba, zaznaczona tylko, nietrwała. Generalnie to typowy mózgotrzep. Nie polecam.

3,5 punktu.

Opinia: j24
16/08/2017



Parametry bez zmian. Grafika też prawie - znaczy się jest inny król (prawie jak w recenzji z dnia 22/05/2017).

Tym razem: piana obfita i nieco trwalsza. Alkohol nieco bardziej zakamuflowany.

4,5 punktu będzie w sam raz.

Opinia: j24
20/12/2018







Edycja limitowana: Specjalista Mariusz (tych imion zapewne jest więcej).

Kod i skład, jak w teście Naja z 22.05.2017.

Zawartość alkoholu: 5,8% obj. Warka do: 31.08.2022.

Barwa jasnego złota, choć bardziej słomkowa., klarowna.

Piana dość obfita i stosunkowo gęsta o drobnych i średnich pęcherzykach. Opadła do grubego kożuszka. Porwaną koronką osiadła na szkle.

Nasycenie większe od średniego.

Zapach słodowy z niewielkim pieczywem. Chmiel z symbolicznymi ziółkami.

Smak słodowy ze słodyczą i pieczywem. Trochę owocowego kwasku ze wskazaniem na jabłko i symboliczna nutka kwiatowa. Goryczka całkiem spora, nieco łodygowa z muśnięciem chemii. Na podniebieniu dość długo utrzymuje się kwasek.

Piwo trzyma swój poziom, zatem 5 punktów.

Opinia: Sten
14/11/2021

1)
GRUPA ŻYWIEC S.A., ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec.
encyklopedia/piwa/zywiec_specjal_jasny_pelny.txt · ostatnio zmienione: 2021/11/14 16:48 (edycja zewnętrzna)