Żywiec - Desperados

Grupa Żywiec

Biała butelka mówi od razu jakie mamy piwo w butelce. Właśnie jak już przy butelce jesteśmy. Mamy do dyspozycji 400 ml piwa. Więc większe, małe piwo. Na etykiecie jest napisane: „Piwo o smaku tequili. Piwo aromatyzowane, alk. 6,0% obj. składniki: woda, słód jęczmienny, kukurydza, chmiel, syrop glukozowo - fruktozowy (substancja słodząca), aromat, kwas cytrynowy.” Uff… dużo tego.

Lane jest przez Żywca.

Piana tworzy się bardzo ochoczo i sprawia wrażenie solidnej. Utrzymuje się dość długo. Co do kolorku to powiem, że ma ładny i przyjemny bursztynowy kolor. W smaku wyraźnie czuć, że jest to słodzone piwo. Czuć też cytrynę. Przez to smak jest mało piwny, ale… smaczny. Taki inny, ale nie w dużych ilościach. Nie wiem czy bym dał radę wypić drugie.

Wszystko to sprawia, że dam 8. Trochę naciągnięte, ale 8.

Opinia: Śmietan
03/12/2009



Pojawiła się limitowana edycja w nowej flaszce.

Opinia: Sten
25/12/2012
































Warzone we Francji. Importer: Grupa Żywiec S.A., Polska.

Piwo o smaku Tequili. Pasteryzowane.

Alkohol: 5,9 % obj.

Skład: woda, słód jęczmienny, syrop cukrowy, kukurydza, chmiel, aromat, karmel E 150c1) (barwnik), kwas cytrynowy (regulator kwasowości).

Pojemność: 150 ml.

Piana: 1,5 cm, jasny krem. O średnich bąblach. Dosyć zbita. Opada do nierównomiernie rozłożonej warstewki, która po niedługim czasie się wyrównuje do 5-6 mm, stając się drobno bąbelkowa. Długo się utrzymuje. Zaznacza łyki na szkle. Po konsumpcji pozostała firanka z piany.

Kolor piwa: złocisty, klarowne.

Nasycenie dosyć duże.

Zapach: karmel, świeże owoce, następnie pojawiają się nuty słodowo-kukurydziane. Na koniec dają znać o sobie chmielowe aromaty.

Smak: początek karmelowo – goryczkowy na kwaskowym, owocowym tle. Zakończenie chmielowe. W chwilę później poszczypywanie w język – b. przyjemne; lekko rozgrzewa gardło. Piwo o kwaskowo-karmelowym smaku z goryczkowym zakończeniem. Posmak lekko i zarazem przyjemnie chlebowy (z nutą chmielu i przyjemnego kwasku). Goryczka utrzymuje się w jakiś czas po konsumpcji oraz delikatny, miły dla podniebienia kwasek.

Dosyć przyjemnie się je piło. (21.06.14r.)

7,5 punktu.



Po dwóch dniach powtórzyłam test (taki trochę „w biegu”), skupiając się zdecydowanie bardziej na zapachu oraz pianie.

Nasycenie takie, jak w poprzednim teście, kolor też.

Zapach chmielowo – karmelowy. Po przelaniu do kufla na pierwszym planie alkoholowe nutki, w oddali karmel.

Piana biała. Ok. 1cm. Opada szybko i się rwie. Niezbyt zbita. Pozostaje zeń mizerniutki pierścień i odrobina w centralnej części kufla.

W smaku na pierwszym planie chmielowa goryczka z nieco zbyt dominującym kwaskiem. Następnie pojawiają się nuty karmelowe. Goryczka przez jakiś czas utrzymuje się w gardle. (23.06.14r.)

7 punktów.

Opinia: moondriver
24/06/2014

1)
Karmel amoniakalny, karmel klasy III – syntetyczny, brązowy barwnik spożywczy, otrzymywany w wyniku działania amoniaku na sacharozę.
encyklopedia/piwa/zywiec_desperados.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/03 08:28 (edycja zewnętrzna)