Zamkowy, Racibórz - Raciborskie Zielone

Browar Zamkowy, Racibórz.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel aromatyczny i goryczkowy, barwnik naturalny, drożdże piwowarskie; alc. 5%, pasteryzowane, nasycenie słabe;

No i faktycznie – piwsko jest zielone. W dodatku z uroczą seledynową pianką, ale urok ten na kolorze się kończy, bowiem piana to zaledwie 1/3 swej siostry z Raciborskiego Miodowego – czyli kiepściutko. Zapach w sumie niespecjalny – zwłaszcza pierwszy niuch. Ale coś na kształt słodu. Natomiast dużo lepiej smakuje, stanowiąc całkiem przyjemne połączenie słodu z goryczką. Gdzieś czytałem, że Raciborskie Zielone i Klasycznie Warzone to właściwe jedno i to samo piwo, ino inaczej farbione. Być może, ale wydaje mi się, że to drugie było wybitnie słodowe, natomiast Zielone odznacza się dość wyraźną goryczką. W każdym razie tak to odbieram (zależy też od wypustu).

Punktów 7,5 (w tym 0,5 za kolor).

Opinia: Wojciechus
15/04/2011



Generalnie, łącznie z punktacją zgodzę się w pełni z Wojciechusem.

Od siebie dodam, że nasycenie jest na pewno wyższe od słabego i na mój gust i smak, określiłbym je jako średnio wysokie, co zresztą widać na fotce. Piękna wysoka piana widoczna na fotce, zanika mniej więcej po 2 minutach do cienkiego, porwanego kożuszka. Ze względów pokazowych zrezygnowałem ze swojego tradycyjnego kufelka i piwo wlałem do pokala.

Opinia: Sten
16/04/2011




















W składzie nie wspomniano o drożdżach. Nieco zmieniono zawartość alkoholu - obniżono do 4,8% obj. Podano zawartość ekstraktu - 11% wag.

Kod kreskowy: 5907506252177

Wskazuje on na: Browar Zamkowy Sp. z o.o., ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz, Polska.

Zapach słaby. Czuć słód i coś jeszcze, bliżej nieokreślonego. Może to zapach zielonego barwnika?

Piwo mętnawe - pływają w nim kłaczki drożdży. Barwa jasno zielona.

Piana drobna, jasno seledynowa, dość obfita. Trwała. Opada bardzo powoli do kożuszka, pozostają też jej bogate ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie.

W smaku piwo nawet treściwe. Czuć słód i chmiel, a także taki lepkawy, słodkawy posmak (pewnie też barwnik). Goryczka nawet mocna, trwała, przyjemna i konkretna. W sumie ciekawy i niezły wynalazek.

Ocena 7 punktów.

Opinia: j24
05/02/2014



Parametry i grafika bez zmian.

Piwo prawie klarowne. Barwa jasno zielona - jak płyn do mycia naczyń „Ludwik”. Piana zielonkawa, dość obfita, drobna, trwała. Opada powoli do kożuszka obecnego aż do końca spożywania. Obficie oblepiła szkło kufla. Nasycenie średnie. Zapach niezbyt mocny. Czuć chmiel i słód. W smaku piwo treściwe. Najpierw czuć lekką słodycz. Oprócz niej czuć słód, chmiel i nieco kwasku. Goryczka mocna, trwała i przyjemna. Potwierdzam - to ciekawe piwne doświadczenie.

8 punktów tym razem.

Opinia: j24
21/11/2015



Nieco zmieniona krawatka, zmiany w składzie: zawiera słód jęczmienny,

zagęszczony sok jabłkowy (0,5%) przeciwutleniacz: witamina C (E3001)), barwniki: E1042), E1323), E1104).

Napisano też, że jest to napój pasteryzowany. Alkoholu znowu mniej. Obecnie to 4,5% obj. Warka do 19.07.2017.

Generalnie walory smakowo - aromatyczne bez zmian. Piwo mimo chemii jest dobre.

Zatem 7 punktów.

Opinia: Sten
07/06/2017

1)
Kwas askorbinowy, witamina C – organiczny związek chemiczny z grupy witamin, przeciwutleniacz stosowany jako dodatek do żywności.
2)
Żółcień chinolinowa – organiczny związek chemiczny, zielonkawożółty, spożywczy barwnik chinolinowy. Może być wytwarzana syntetycznie lub też pochodzić od zwierząt. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 10 mg/kg ciała.
3)
Indygokarmin – organiczny związek chemiczny, disulfonowa pochodna indyga, niebieski barwnik syntetyczny, wskaźnik pH i wskaźnik redoks. Stosowany jest w medycynie, przemyśle barwników i jako odczynnik chemiczny.
4)
Żółcień pomarańczowa FCF – organiczny związek chemiczny, żółtopomarańczowy, syntetyczny barwnik azowy stosowany do barwienia żywności. Zakazany w niektórych krajach ze względu na swoją szkodliwość.
encyklopedia/piwa/zamkowy_raciborz_raciborskie_zielone.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:03 (edycja zewnętrzna)