Witnica - Lubusz Piwo Jasne

Browar Witnica Skład: woda, jasny słód karmelowy, ekstrakt chmielowy.

Zawartość alkoholu: 4,2%.

Barwa złocista.

Piana biała, obfita i gęsta. Cienka warstwa utrzymuje się nawet po wypiciu zawartości.

Nasycenie dość mocne.

Zapach słodowo - chmielowy.

Smak w pierwszej chwili nazbyt dużo cukru, który bardzo szybko przechodzi w intensywną i pełną goryczkę. Do tego nuty owocowe, co czyni z tego piwa całkiem ciekawy napitek. Warte spróbowania.

8 punktów.

Opinia: Sten
13/06/2011Dane techniczne, czyli kącik dla ciekawskich. Producent tako oto rzecze do Nas z etykiety: „Lubusz. Piwo jasne. Na bazie unikatowej receptury. Alk. 4,2% obj.” Każda receptura jest w zasadzie unikatowa. Dalej czytamy: „Piwo jasne, pasteryzowane. Wyprodukowane w Polsce. Skład: woda, jasny słód karmelowy, ekstrakt chmielowy.” Niczym nie zaskakuje, ale może to i lepiej.

Kolejny wieczór, kolejne piwko. Długiego wstępu nie będzie to po prostu tzw. 'turbo test'.

Zapach. Albo zepsuł mi się węch, albo piwko nie ma jakiegoś konkretnego zapachu. Jedyne co daje się wyczuć to kwaskowaty aromat plus od czasu do czasu zapach chmielowej szyszki. Raczej słabo.

Piana. W zasadzie znika w momencie pojawiania się, więc nie ma o czym mówić. Kolor. Zloty, piwny, niemal wzorzec do oceny innych piw. Bardzo przypadł mi do gustu.

Smak. Dominującym aromatem jest słód, po chwili pojawia się goryczka która pozostaje w ustach. Nie ma szalu, ale nie ma tez kaszanki. Dobre rzemiosło. Nie ma się w zasadzie do czego przyczepić, ale wiadomo ze może być o wiele lepiej. Można spróbować.

Jak dla mnie piwko zasługuje na 7 punktów.

Opinia: Śmietan
18/04/20141)W nowej szacie graficznej i o zmienionej nieco nazwie Witnica - Lubusz.

Piwo jasne, pasteryzowane.

Skład: woda; słód jęczmienny; chmiele: Perle, Lubelski; drożdże.

Zawartość alkoholu: 4,2% obj. Warka do: 23.09.2018.

Barwa złocista, klarowna.

Piana biała z tych cieńszych o drobnych pęcherzykach. Zredukowała się do porwanej warstewki. Spływającą koronką osiadła na szklance.

Nasycenie większe od średniego.

Zapach słodowy z niewielkim pieczywem. W tle trochę chmielu.

Smak zdominowany przez słodki słód. Mało wyczuwalny owocowy kwasek i nawet miła w odbiorze goryczka, nieco przełamana słodyczą.

6 punktów2).

Opinia: Sten
12/05/2018Kod kreskowy: 59029950001553). Warka do 21.02.2019.

Piwo klarowne. Barwa złocista. Piana niezbyt obfita, biała, o bąbelkach różnej granulacji, niezbyt trwała. Opada w kilka minut do warstewki; nieco oblepia szkło. Nasycenie średnie. Zapach słodowy z nutą chlebową, charakterystyczny dla wyrobów z Witnicy. W smaku piwo lekkie ale treściwe. Dominuje słód o słodkawym akcencie, również dość charakterystycznym dla tego browaru. Oprócz niego czuć nutę owocową i minimum kwasku. Goryczka wyraźna, przyjemna, dość długo ciesząca język i podniebienie. W sumie piwo po prostu dobre.

Porządne 7 punktów.

Opinia: j24
05/02/2019

1)
Archiwalny wpis: 20.11.2011
2)
Tak mi się wydaje, że moja punktacja z 2011 roku była zawyżona…
3)
BROWAR WITNICA S.A., ul. Konopnickiej 1, 66-460 Witnica.
encyklopedia/piwa/witnica_lubusz_piwo_jasne.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:03 (edycja zewnętrzna)