Widawa - Shark

Rodzinny Browar Widawa we współpracy z Browarem Kopyra, Chrząstawa Mała - Polska;

Skład: woda, słód jęczmienny pale ale, słód jęczmienny monachijski, słód pszeniczny, słód zakwaszający, chmiel (odmiany: Chinook, Citra, Cascade), drożdże US-05; alk. 4,9% obj./esktr. 11,6 wag. IBU 98 - jest to najmocniej chmielone i najbardziej goryczkowe piwo w Polsce1).

Nasycenie umiarkowane; piwo niefiltrowane i niepasteryzowane;

To drugie dziecko piwowara domowego Tomasza Kopyra i właściciela Browaru Widawa – Wojciecha Frączyka. Uwarzone wedle przepisu tego pierwszego.

Piwo lekko mętne, barwy złocistej ze skromną, aczkolwiek trwałą, gęstą pianą. Tak wygląda przynajmniej w wersji butelkowej. Lane pieniło się ładniej. W zapachu rządzą nuty owocowe – tj. tropiki (cytrusy, mango) – mieszające się z delikatną żywiczką. Smak stanowi popis różnych odmian chmielu. Dominuje iście królewska i jednocześnie surowa goryczka (szkoda, że nie podano IBU). Żywiczka znów subtelna. Do tego dochodzą owoce. Brakuje mi słodowej podstawy i treści - piwo jest nieco jałowe.

Niemniej jednak kawał solidnej roboty i faktycznie – jak zapewniają twórcy na etykiecie – jest to ekstremalnie chmielony, słoneczny ale.

P.S. Piwo kupiłem jakieś 2 tygodnie po premierze i były to już ostatnie butelki. Duet Kopyra & Frączyk kwitnie – w planach jest kolejna nowość. Piwo parowe. Mam też nadzieję, że powtórzą Kruka, na którego zaspałem.

9 punktów.

Opinia: Wojcierchus
02/09/2012Barwa pomarańczowa, wpadająca w herbacianą, bardzo mętna z widocznymi pływającymi drożdżami.

Piana ciemno kremowa, cienka. Minimalna warstewka utrzymuje się do końca. Ładnie oblepiła szkło.

Nasycenie umiarkowanie wysokie z tendencjami spadkowymi.

Zapach żywiczny z dość dobrze wyczuwalnym grejpfrutem.

W smaku pierwszy łyk słodkawy, każdy następny to potęgująca się goryczka. Tak na dobrą sprawę tłumi wszystkie inne doznania, co mi nawet odpowiada wielce. Po dobrej chwili i lekkim ogrzaniu się piwa pojawiają się cytrusy i gdzieś tam daleko, odrobina chlebka. Szybko jednak tłumi to żywiczna goryczka. Jest mały minusik, piwo wydaje mi się ciutkę za wodniste i to na dobrą sprawę jedyne, do czego mógłbym się przyczepić.

Dam 9,5 punktu.

Opinia: Sten
06/05/2013

1)
Tomek Kopyra na swoim blogu podał pomiary IBU dwóch piw, które uwarzył w kolaboracji z właścicielem Widawy. Okazało się, że szacowany na ok 60 IBU Shark ma w rzeczywistości… 98! Tym samym jest to najmocniej chmielone i najbardziej goryczkowe piwo w Polsce. Natomiast Borsuk wyciągnął aż 45 IBU. Dla mnie oba wyniki są miłym zaskoczeniem - zwłaszcza Borsuk, bo pijąc Sharka czuło się, że to jest torpeda. Atak chmielu i Rowing Jack wyglądają przy widawskim rekinie jak sierście - pierwszemu zmierzono 58 IBU, drugiemu zacniej, bo 81 jednostek.
encyklopedia/piwa/widawa_shark.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:03 (edycja zewnętrzna)