Wąsosz - Stout

Browar Południe Wąsosz.

Na kontrze napisano, że piwo to jest dolnej fermentacji, a w mądrych książkach stoi, że stouty są fermentacji górnej, zatem w moim przekonaniu właściwsza byłaby nazwa: porter bałtycki, choć z drugiej strony alkoholu w tym piwie jest znacznie poniżej porterowej normy, więc może po prostu: ciemne?

Skład: cztery rodzaje słodu, dwie odmiany jęczmienia, najwyższej jakości woda, chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu: 5,5%, ekstraktu: 13%

Barwa czarna. Nawet pod silne światło nie widać żadnych przebłysków.

Piana beżowa, początkowo obfita, opada do kilkumilimetrowej, trwałej warstwy.

Nasycenie średnie do mocnego.

Zapach. W pierwszej chwili po nalaniu czuć było wędzone śliwki, które ustąpiły miejsca palonemu słodowi, do tego delikatne nutki kawy.

W smaku dominuje palony słód, odrobina kwasku i tyleż samo chmielowej goryczki. Wszystko to nawet nieźle się komponuje. Całkiem przyjemne i bogate treściwie ciemne piwo godne polecenia.

9 punktów

Opinia: Sten
03/08/2011



Pełna zgoda z recenzją Stena. Faktycznie aromaty tak się mieszają, że czuć coś na kształt suszonych śliwek. Ale co ciekawe - tylko w pewnej odległości od pokala - jak włożyłem nochal głęboko, zapachy jakby się rozdzielały…

Opinia: Wojciechus
29/10/2011



Piwo pasteryzowane - filtrowane.

Piwo klarowne. Barwa czarna - pod światło widać ciemno rubinowe załamania światła. Piana dość obfita, drobna, beżowa, ładna, dość trwała. Pozostaje cienka porozrywana warstewka i ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach słodu, karmelowo - kawowy. Jak się wczuć (wwąchać) to można wyczuć susz śliwkowy.

W smaku czuć palony słód - jakby nawet wędzony. Do tego nieco kwasku i jakby nuta z wigilijnego wywaru z suszonych śliwek. Goryczka pojawia się na końcu - nawet jest dość trwała i przyjemna.

W sumie piwo niezłe, choć akurat koneserem i znawcą piw ciemnych nie jestem.

8,5 punktów.

Opinia: j24
22/05/2012

encyklopedia/piwa/wasosz_stout.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 13:02 (edycja zewnętrzna)