U Čápa – Světoběžník JC

U Čápa – Příchovice, Czechy.

Piwo z minibrowaru mieszczącego się w pensjonacie/restauracji U Čápa czyli „U Bociana”. Miejsce niesamowicie urokliwe i warte odwiedzenia, nie tylko dla posmakowania wyśmienitego piwka jakim jest Světoběžník JC.

Ale za nim dojdziemy do samego piwa… Nurtowały mnie te dwie literki JC… Bo Světoběžníka nawet bez znajomości języka czeskiego można rozszyfrować. A jeśli jeszcze widzimy dedykowany kufelek, podstawkę czy też etykietkę na butelce, to nie mamy wątpliwości, że chodzi o obieżyświata/podróżnika.

A wracając do tajemniczego JC. Czy to to samo co np. nasze EB, C.K. czy jeszcze inne ciekawostki? Dzisiejsze czasy znacznie ułatwiają liczne poszukiwania. Odkryłem, że owe JC, to inicjały należące do Járy Cimrmana… Kim był czy też kim jest ów tajemniczy Jára Cimrman?

Jára Cimrman jest chyba idealnym przykładem czeskiego poczucia humoru, podejścia do życia no i chyba generalnie „czeskości”. Jak się okazuje to postać całkowicie fikcyjna ale żyjąca swoim życiem. Jego imieniem nazywane są w Czechach ulice, szczyty, poczta czeska wydaje znaczki z jego „podobizną”, kręcone są o nim filmy i powstają sztuki teatralne. Cimrman był również wynalazcą. Przypisuje się mu wynalezienie m.in. jogurtu, pełnotłustego mleka czy też protezy zębowej, a także pułapki na karaluchy, męskiego nieprzemakalnego nocnika podróżnego, kapelusza dla konia i wielu innych rzeczy bez których dziś byśmy nie wyobrazili sobie życia. Warto zgłębić jego historię.1)

Ale wracając do piwa:
Browar istnieje od 2015 roku. Světoběžník JC, to niefiltrowana 12, dolnej fermentacji. Barwa ciemno słomkowa do lekko herbacianej. Piana imponująca :!: :!: Nie testowałem, ale myślę, że na górze nasze 5 zł na początku utrzyma się bez problemu. Piwo warzone na czterech rodzajach słodu oraz dominującym chmielu Saaz. Piwo typu lager. Goryczka solidna, mocno wyczuwalna ale nie „wykrzywiająca”. Przepyszne doznania chmielowe. Jak dla mnie niemalże lagerowy Graal. Zapewne doznania byłyby jeszcze pełniejsze gdyby z kufelkiem Obieżyświata zasiąść na tarasie przed restauracją i w promieniach letniego słońca podziwiać okolicę.

Tak tylko…. 9,5 punktu :-)

Opinia: filipesku
12/11/2017Z kontry wyczytałem jeszcze, że alkoholu to piwo ma 5% obj. Warka nr 303+304 :? do: 27.11.2017.+

Barwa ciemnego złota, mętna (mi to piwo zdaje się znacznie jaśniejsze od tego na zdjęciu filipesku). Piana biała, bardzo obfita i równie gęsta o drobnych pęcherzykach. Opadła bardzo powolnie do cienkiej warstewki zwieńczonej pokaźnym grzybkiem. Pojedynczymi plackami oblepiła ściankę szklanki. Nasycenie z tych mniejszych. Zapach zdecydowanie chmielowy z wyraźnymi ziółkami i delikatną leśną nutką. W tle małe co nieco słodu. W smaku słód z niewielką dawką pieczywa, subtelny owocowy kwasek przełamany kwiatami i wyraźna, całkiem spora goryczka z ziołowym posmaczkiem, przyjemnie pieszcząca kubki smakowe.

W pełni zasłużyło na 8,5 punktu.

Opinia: Sten
14/12/2017

1)
Jedynym znanym mi źródłem wiedzy o Cimrmanie jest numer 6/1973 „Literatury na świecie” - L. Smoljak, Z. Svěrák, J. Šebánek, K. Velebný: Zapoznany geniusz czeski. „Literatura na Świecie” 1973, nr 6, s. 260—326.
encyklopedia/piwa/u_capa_svetobeznik_jc.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:32 (edycja zewnętrzna)