Sulimar - Wetliner Czarna

Sulimar Sp. z O.O., Piotrków Trybunalski. Kod kreskowy: 59056893044471).

Na etykiecie czytamy: „Piwo ciemne dolnej fermentacji. Alkohol 5,5 % obj. Ekstrakt 14,5 % wag.”

Jak informuje producent na kontretykiecie: „Wetliner to projekt powstały we współpracy z piwowarem domowym Andrzejem Rozmysłowiczem z Przystanku Cisna. Czarna jest piwem uwarzonym w dolnej fermentacji w stylu ciemnych czeskich lagerów z dodatkiem kawy espresso włoskiej kompozycji. Zapach to melanż słodu, kawy i słodkich estrów karmelowych. W ustach treściwe i goryczkowe.
Składniki: woda, słód jęczmienny, chmiel, kawa espresso.”

Piwo klarowne. Barwa ciemno rubinowa, jaśniejsza niż coca - cola; pod światło rubinowa. Piana obfita, beżowa, o bąbelkach średniej grubości. Niezbyt trwała. Opada w kilka minut do cienkiej, porwanej warstewki, a później do zera. Nasycenie średnie. Zapach dość konkretny, przyjemny. Czuć kawę, palony słód i karmel. W smaku od razu dominuje słodycz. Coś w stylu przesłodzonej, lurowatej kawy. Oprócz tego czuć palony słód, karmel i nutę waniliową. Goryczka dość słaba.
W sumie to taki przesłodzony i rozwodniony ulep. Za mało w nim piwa, a za dużo kawy. Złe nie jest, ale to nie moje klimaty.

6 punktów to max.

Opinia: j24
01/02/2015Właśnie walnąłem tego Wetlinera i stwierdziłem, że powinienem coś napisać o tym trunku, bo pozytywnie mnie zaskoczył. Oczywiście, to całkowicie subiektywny osąd, bo mam przemożną fazę na lata 70-te, czyli -naste swojego żywota. Podpiwek pod zlewem w kuchni rozlany do oranżadówek i karmelowe na dworcu w Otwocku.

Te piwo namoczyło mocno zaschnięte złogi nostalgii, i, jak suchar umoczony w ciepłym mleku, dało to nową jakość. Ucieszyłem się, że j24 już to piwo oceniał, bo zwalnia mnie to z kilku upierdliwych czynności, ale też zadowolony jestem z finiszu jego oceny:

Złe nie jest, ale to nie moje klimaty.
6 punktów to max.

To ja nawiążę przekornie:
Bardzo dobre to ono nie jest, ale to moje klimaty.

8 punktów to min.

Opinia: góral bagienny
10/08/2017

1)
SULIMAR Sp. z o.o., ul. Browarna 5 97-300 Piotrków Trybunalski
encyklopedia/piwa/sulimar_wetliner_czarna.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:32 (edycja zewnętrzna)