Pinta - a’la Grodziskie

Browar na Jurze, Zawiercie, Polska;

„Lekkie piwo górnej fermentacji. Subtelny smak wędzonego słodu i delikatny aromat chmielu lubelskiego. Twój przyjaciel po pracy w skwarze.”

Skład: słody Weyermann: wędzony, pszeniczny, chmiel lubelski, drożdże Safbrew S-33; ekstrakt 7,8% wag., alk. 2,6% obj.; nasycenie niskie;

Piwko o słonecznej, mętnej barwie i niezbyt imponującej, ale całkiem trwałej pianie. W zapachu dominuje wędzonka, kładąca się cieniem na chmielu, słodzie i nutach owocowych. Smak to melanż przyjemnej, charakternej goryczki z wędzonką. Wyczuwalna jest również baaardzo delikatna nuta pszeniczna. Jak dla mnie super piwo. A i jeszcze te procenty – mistrzostwo świata.

Punktów 9,5.

Opinia: Wojciechus
23/11/2011




W pełni zgadzam się z Wojciechusem w zasadzie trudno dodać coś więcej od siebie. Jak dla mnie rewelka. Jak macie okazję wejść w posiadanie - śmiało kupujcie.

Na zakończenie krótka historia piwa grodziskiego:

„Piwo grodziskie warzone było w Wielkopolsce prawdopodobnie od czasów średniowiecza. Od XVI w. głównym ośrodkiem jego produkcji stał się Grodzisk Wielkopolski (stąd nazwa), gdzie jako marka występowało ono pod nazwami Grätzer, Grodzisz i Grodziskie. W latach 1929 – 1993 piwo było objęte ochroną prawną jako wyrób regionalny. Jego wytwarzanie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów zostało ograniczone tylko do terenu miasta Grodzisk Wielkopolski. Był to jedyny znany w czasach najnowszych czysto polski gatunek piwa górnej fermentacji, którego receptura i oryginalny sposób produkcji przetrwał w niemal niezmienionej formie do XX wieku. Od 1922 r. wytwarzaniem piwa grodziskiego zajmowały się tylko Zjednoczone Browary Grodziskie. Również w PRL zachowano jego produkcję tylko w zakładach w Grodzisku Wielkopolskim. Produkcja ta była prowadzona do 1993 r. Została zakończona, gdy miejscowy browar został zlikwidowany przez Lech Browary Wielkopolski. Piwo o wysokim nasyceniu dwutlenkiem węgla, klarowne z osadem drożdżowym na dnie butelki. Piwo cechuje się lekką goryczką chmielową i charakterystycznym aromatem wędzonego słodu. Zawiera od 2,5% do 5% alkoholu. Browar w Grodzisku Wlkp. Warzył również mocniejsze odmiany piwa grodziskiego: Grodzisz (jasne) 12° Blg oraz Bernardyńskie (ciemne) 14° Blg. Piwo grodziskie wytwarzane było w bardzo pracochłonnym procesie technologicznym. Do jego warzenia używano prawie wyłącznie słodu pszenicznego podwędzanego w dymie dębowym lub bukowym. Jako przyprawę stosowano chmiel z lokalnych plantacji wielkopolskich. Poddawane było krótkiej fermentacji w beczkach w temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza, po czym klarowano je karukiem, wytwarzanym z pęcherzów pławnych ryb jesiotrowatych. Następnie rozlewano je do butelek ze specjalnym szczepem drożdży charakterystycznym tylko dla tego gatunku i przez miesiąc przechowywano w leżakowni, gdzie na półkach fermentowało i dojrzewało. Wskutek tego procesu w butelkach z piwem powstawał efekt naturalnego, intensywnego musowania napoju w chwili otwarcia butelki. Od 2011 r. piwo á la Grodziskie jest produkowane komercyjnie w Browarze na Jurze przez browar kontraktowy Pinta.”

Źródło: Przewodnik po piwach festiwalowych – Birofilia 2011, strona 24-25.

Opinia: Sten
23/11/2011

encyklopedia/piwa/pinta_a_la_grodziskie.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:59 (edycja zewnętrzna)