Olimp - Zeus

Uwarzone przez Browar Olimp w P.P.H.U. Jamard (Browar Zodiak), Kłodawa.

Imperial India Pale Ale. Piwo pasteryzowane.

Skład: woda, słody: pilzneński, czekoladowy jasny, karmelowy 150, chmiele: Equinox, Zeus, Topaz, Chinook, Cascade, drożdże Safale US-05.

Zawartość alkoholu: 7,5% obj., ekstraktu: 17,5% wag., IBU-80.

Barwa miedziana.

Piana jasnobeżowa, dość obfita i bardzo gęsta. Opadła do centymetrowej kołderki, ładnie oblepiła szkło, zaznaczając firankowo każdy wypity łyk.

Nasycenie średnie.

Zapach nad wyraz przyjemny. Początek kwiatowy, przechodzi w owoce cytrusowe, a na finiszu pojawia się aromat toffi i sosnowego lasu w upalny dzień.

Smak niczego sobie. Dominuje oczywiście fantastyczna goryczka. Przez nią przebijają się owoce cytrusowe ze wskazaniem na grejpfruta i pomarańczę. Słód pojawia się po chwili i wkrótce znika, ustępując ponownie goryczce. W tzw. międzyczasie przewijają się nuty kwiatowe i karmelowe. Alkohol w smaku niewyczuwalny, natomiast w przełyku i trzewiach i owszem. Piwo w sumie bardziej na zimę, niż upalny czerwiec. Takie piwa lubię. Cytrusy z dominującą goryczką.

Zasłużyło na bardzo mocne 9 punktów.

Opinia: Sten
12/06/2014Zmieniono producenta. Obecnie mamy podane:
Uwarzone przez Browar Olimp w Browary Regionalne Wąsosz Sp. z o.o. Kod kreskowy: 59074317023651).

Zmieniono nieco parametry:
„Skład: Woda, Słody: Pilzneński, Karmelowy IV, Pszeniczny, Chmiele: Equinox, Tomahawk, Chinook, Cascade, Citra, Mosaic, Drożdże Safale US-05.
Ekstrakt początkowy: 19 % wag., Alkohol: 8 % obj. IBU: 65. Piwo pasteryzowane.”

Piwo mętnawe. Barwa herbaciana. Piana kremowa, drobna, gęsta dość obfita i trwała. Opada powoli do cienkiej warstewki, obecnej aż do końca spożywania; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach ciekawy i średnio mocny. Od razu po przelaniu do kufla poczułem żywicę. Zaraz potem czuć głównie cytrusy i nutę kwiatową podbitą karmelem. W smaku piwo bardzo treściwe i gorzkie. Od razu uderza w kubki smakowe potężna gorycz, taka żywiczno - chmielowa. Oprócz niej czuć posmak owoców cytrusowych, nutę kwiatową, a w tle słód. Alkohol w smaku niewyczuwalny, natomiast każdy bez mała łyk rozgrzewa trzewia.

W sumie piwo ciekawe, porządnie uwarzone. Polecam miłośnikom takich gorzkich, cytrusowych smaków.

I podtrzymuję 9 punktów.

Opinia: j24
05/08/2015

1)
Co nadal wskazuje na: P.P.H.U. JAMARD Marianna Kacprzak, 62-650 Kłodawa, Bierzwienna Dł. Kol. 104 A, Polska
encyklopedia/piwa/olimp_zeus.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:59 (edycja zewnętrzna)