Morland - Old Speckled Hen

Morland Brewery w Abingdon, Oxfordshire, Wielka Brytania. Obecnie własność Greene King Brewery.

English fine ale, a nazywa się „Old Speckled Hen” - co mi po przetłumaczeniu wyszło na: „Starą nakrapianą kurę”

Butelka z białego szkła - co nieco mnie na początek zmroziło. Krótko to jednak trwało. Barwa ciemno bursztynowa. Piana gęsta, żółtawa utrzymuje się w miarę długo, choć zanika. W smaku wyczuwalna wyraźna goryczka z odrobiną słodkości. Słabo gazowane, co jest niewątpliwym plusem. Wyraźnie wyczuwalny zapach słodu. Zawartość ekstraktu 12,3%, alkoholu 5,2%. Skład: woda, słód jęczmienny, drożdże, chmiel.

Dodam, że ładna buteleczka z przetłoczeniami nazwy browaru oraz pędzącym liskiem.

9,5 punktu - w pełni zasłużone.

Opinia: Sten
21/02/2010

Brytyjskich klimatów ciąg dalszy.

Nieco zmieniono parametry. Według naklejki importera:

„Piwo ciemne typu ale, pasteryzowane. (…) Składniki: woda, słód jęczmienny, syrop glukozowy, chmiel, drożdże. Alkohol 5 % obj. Ekstrakt 12,1 % wag.” W gazetce promocyjnej „Lidla” niezależny sędzia piwny Marek Gogola napisał:

„Mocno chmielone angielskie piwo typu ale, o słodowej pełni smaku. W tle nuty leśne i żywiczne oraz owocowy bukiet składający się z nut suszonych śliwek, moreli i brzoskwiń. Barwa bursztynowa z pomarańczowymi refleksami. Idealne o temp. 8 C do wołowiny, wieprzowiny i pieczonego drobiu.”

Piwo klarowne. Barwa herbaciana. Piana dość obfita, drobna, jasno beżowa. Niezbyt trwała. Opada szybko do cienkiej warstewki, następnie obwódki, a po kilku minutach do zera. Nasycenie średnie do dużego. Zapach średnio intensywny. Czuć słód, chmiel, oraz nutę owocową z alkoholem. W smaku piwo treściwe i dość wytrawne. Czuć goryczkę z kwaskiem oraz słód, a do tego nutę owocową. Po przełknięciu na podniebieniu dość długo pozostaje ponownie posmak goryczki.

Podsumowując - piwo podobne do piwa Morland - Hen's Tooth ale mniej cierpkie i mniej kwaskowate od niego. Piwo niezłe, choć to generalnie nie moje klimaty.

7,5 punktu.

Opinia: j24
16/07/2014

encyklopedia/piwa/morland_old_speckled_hen.txt · ostatnio zmienione: 2019/12/03 17:07 (edycja zewnętrzna)